Autor: Filip Kejval

Meta spálila 15 miliard dolarů na vybudování metaversa - a nikdo neříká, kam přesně peníze šly

Meta od začátku loňského roku utratila více než 15 miliard dolarů za svůj metaversum Reality Labs, ale zatím se společnost nepodělila o to, za co přesně peníze utrácí.

Meta od začátku loňského roku utratila více než 15 miliard dolarů za svůj metaversum Reality Labs, ale zatím se společnost nepodělila o to, za co přesně peníze utrácí.

Někteří odborníci se začínají obávat, že společnost utrácí dobré peníze za špatné.

"Problém je v tom, že peníze utrácejí, ale transparentnost vůči investorům je katastrofální," řekl Dan Ives, technologický analytik společnosti Wedbush Securities."

"I nadále se jedná o riskantní sázku Zuckerberga a týmu, protože prozatím sázejí peníze na budoucnost, zatímco v hlavním oboru podnikání mají nadále obrovské problémy," dodal.

Když Meta loni začala zveřejňovat finanční informace o Reality Labs, společnost odhalila, že do podniku utopila více než 10 miliard dolarů a ztráty jsou v nedohlednu. Dosud společnost vykázala za prvních šest měsíců roku 2022 ztrátu více než 5 miliard dolarů, přičemž někteří analytici předpovídají, že celkové ztráty za letošní rok zastíní loňský rok.

Meta odmítla poskytnout komentář pro tento článek, ale mluvčí společnosti uvedl, že Meta nezveřejňuje finanční údaje pro svůj segment Reality Labs.

Ives uvedl, že množství peněz, které Meta dosud utratila za svůj podnik v oblasti metaversa, je znepokojivé, zejména vzhledem k aktualizacím, které poskytla tento týden, včetně nové náhlavní soupravy za 1 500 dolarů a verze avatarů s nohama, které označil za "nedostatečně ohromující".

Mark Zgutowicz, analytik společnosti Benchmark, uvedl, že ačkoli to neví jistě, odhaduje, že nejméně 60 % ztrát společnosti Reality Labs je způsobeno obrovskými náklady na výzkum a vývoj, které souvisejí s budováním zcela nového světa.

"Dokud nebudeme všichni moci nosit brýle, ve kterých nebudeme vypadat jako mimozemšťan nebo něco podobného, neexistuje skutečné metaverzi, alespoň z hlediska škálovatelnosti," řekl.

Zgutowicz však upozornil, že společnost Meta má legitimní důvody, proč se snaží vše vybudovat sama.

"Je pro ně těžké jít ven a získat jiné unikátní softwarové společnosti, protože jsou natolik svázáni regulační zátěží, že musí zůstat ve svém domě a budovat něco organicky," řekl.

"Kde by mohla být transparentnost lepší, je to, jak a kdy očekávají návratnost těchto výdajů," dodal Zgutowicz.

Pro jistotu Meta není jedinou společností, která odmítla rozepsat některé ztráty, což je v korporátní Americe běžná praxe.

Ivan Feinseth, technologický analytik ze společnosti Tigress Financial Partners, uvedl, že věří v dlouhodobou vizi Marka Zuckerberga a v příslib metaverza.

"Když Facebook poprvé koupil Instagram, lidé se mu smáli a říkali, že je blázen. Říkali, že 'ten chlap všechny ty peníze jen tak vyhodí', a přitom se ukázalo, že Instagram je jednou z nejlepších akvizic vůbec. Nejen pro Facebook - ve světě akvizic vůbec," řekl.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články