Metaverse: Nová generace internetu

Nová generace internetu Metaverse je již na cestě! Zde najdete vše potřebné, jak se do nového světa dostat.

Pravděpodobně jste to už zaznamenali - metaverse změní váš způsob života. Vize pro další krok ve vývoji internetu odkazuje na digitální světy, ve kterých se lidé budou scházet, aby pracovali, hráli a trávili čas. Některé z těchto online prostorů budou pohlcujícími 3D zážitky a budou vyžadovat speciální brýle. Zájem po ní ale stále roste. V oblasti her, NFT a nakupování se to stalo opakovaným módním slovem.

Minulý rok se Facebook přejmenoval na Meta, což je souhlas s ambicí sociální sítě stát se hlavním hybatelem nového světa. Populární hry dneška na budování světa, jako je např. Roblox a Minecraft, se všechny stávají součástí diskuzí o tom, co metaverse je nebo bude.

Termín metaverse tu koluje po desetiletí. Virtuální realita, rozšířená realita a 3D výpočty – technologické koncepty za nimi – jsou ještě starší. Současný zájem je jen vrcholem letitého úsilí, aby byly tyto pokroky užitečné pro každého. Co se změnilo, je posun v chápání, přesvědčení, a že internet je třeba přetvořit. Jak dalekosáhlé nakonec tyto změny budou, si každý může domyslet.

Jisté je, že pokud bude v metaverse možnost vydělat peníze, zapojí se i velké společnosti. Již teď se společnosti, jako např. Apple, Microsoft a Nvidia ucházejí o možnost na metaverse spolupracovat. V následujících letech tedy o metaverse pravděpodobně uslyšíte více.

 

Co je metaverse?

Neuspokojivé je, že metaverse je zmačkaný koncept. Tato evoluce internetu je často popisována jako online prostory, kde se lidé mohou stýkat, pracovat a hrát si jako avataři. Tyto prostory jsou sdílené a vždy dostupné; nezmizí, když je přestanete používat, jako například hovor přes Zoom. Popis je tak široký, že mnoho lidí říká, že metaverse již existuje v digitálních verzích her jako Roblox, Minecraft a Fortnite, které umožňují hráčům shromažďovat se a vzájemně komunikovat.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg, generální ředitel Microsoftu Satya Nadella a další zastánci vidí hlubší a pohlcující zážitek, který spojuje řadu existujících technologií, jako jsou VR headsety, mobilní zařízení, osobní počítače a servery připojené ke cloudu. Tito futuristé si představují vývoj 3D virtuálního světa, do kterého byste mohli vstoupit s náhlavní soupravou nebo virtuálními brýlemi. Neexistuje ale zatím nic, co by nasvědčovalo tomu, že budete potřebovat VR nebo AR, abyste se do metaverse dostali, ale do značné míry jdou ruku v ruce. Nová vlna VR a headsetů se smíšenou realitou se letos očekává od Meta, Apple, Sony a možná i dalších.

 

Bude jeden či více světů?

To se teprve uvidí. Neexistují žádné standardy pro metaverse a mnoho společností se dožaduje položení základů, které ostatní budou následovat. Facebook, Microsoft, Sony, Epic Games a spousta dalších společností pracují na projektech s nadějí, že získají výhodu prvního tahu. Není jasné, zda bude VR headset jedné společnosti kompatibilní s rozsáhlým multiplayerovým světem nebo cloudovou grafikou jiné společnosti. Společnost Meta, která plánuje utratit miliardy za své projekty metaverse, říká, že interoperabilita je klíčová. Pokud máte účet na Facebooku, měli byste jej používat např. na platformě Microsoftu. Zkuste ale naopak přesunout skin, který jste si koupili ve hře Fortnite, na jinou platformu a rychle zjistíte, že tyto doplňky nejdou zatím nikam jinam přesouvat a jsou určeny jen pro jednu platformu.

 

Jaké to bude v metaverse?

Myšlenkou Metaverse je pohlcující, 360stupňový digitální svět. Budete mít svého vlastního avatara, kterého si budete moci navrhnout, a budete vlastnit digitální aktiva, jejichž názvy budou pravděpodobně zaznamenány na blockchainu. Někteří si myslí, že si koupíte pozemky v digitální podobě a postavíte si online domy, ve kterých můžete bavit své přátele (nebo alespoň jejich avatary). To může znít fantasticky nebo absurdně, ale sázky na hodnotu digitální půdy již začaly. Kanadská společnost Tokens.com utratila téměř 2,5 milionu dolarů za virtuální majetek v Decentralandu, světové 3D platformě, která je duchovním potomkem Geocities nebo Second Life. (Nákupy v Decentralandu se provádějí pomocí Ethereum kryptoměny na blockchain.) Jiní vidí plynulejší zážitek. Jednodušší verze metaverse, jako je Roblox nebo Fortnite, jsou již k dispozici. Tyto hry nejsou tak pohlcující, jak mluví o metaverze Zuckerberg, ale nabízejí rozumný pocit z toho, co se plánuje.

 

Co budu pro vstup do metaverse potřebovat?

To záleží na tom, kam chcete jít. Společnost Meta chce, abyste si koupili jeden z jeho VR headsetů Oculus Quest 2. To vás vyjde na 300 dolarů (cca 6 500 Kč), ačkoli hardware je samostatný a nevyžaduje použití PC nebo herní konzole. Existuje ale také řada dalších výrobců VR headsetů: Valve, HTC, HP a Sony, jejichž zařízení funguje s PC nebo PlayStation a jsou levnější. Je ale otázka, zda budou s metaverse kompatibilní.

 

 

Zdroje: cnet.com, Pixabay

Nejnovější články