Autor: Adam Spáčil

Miliardář Bill Ackman žádá Bidena, aby "stanovil skutečnou červenou linii"

Bill Ackman v pondělí na Twitteru vyzval prezidenta Joea Bidena, aby zvážil vyslání amerických vojáků na obranu Ukrajiny.

Bill Ackman v pondělí na Twitteru vyzval prezidenta Joea Bidena, aby zvážil vyslání amerických vojáků na obranu Ukrajiny.

"Existuje bod, kdy si řekneme, že je neamerické nečinně přihlížet tomu, co se děje?" uvedl miliardář v sérii tweetů adresovaných Bidenovi. "Máme čekat, až zabije miliony lidí, než zasáhneme?" Ackman dodal.

Ackman, generální ředitel hedgeového fondu Pershing Square Management Capital, v pozdějším příspěvku objasnil svá prohlášení ohledně vyslání amerických vojáků na Ukrajinu. Uvedl, že není zastáncem "amerických bot na zemi již dnes" a že USA by měly mezitím udělat více pro uzavření všech ruských bank a nadále poskytovat Ukrajincům zbraně a vybavení.

"Musíme stanovit červenou linii pro použití jaderných zbraní, abychom odradili od jejich použití," řekl Ackman. "Pokud se stane něco nemyslitelného, nevidím jinou možnost, než abychom vstoupili do války."

Ve čtvrtek Biden prohlásil, že američtí vojáci "se do konfliktu nezapojí".

"Naše síly nejdou do Evropy bojovat na Ukrajině, ale bránit naše spojence v NATO a ujistit tyto spojence na východě," řekl Biden na tiskové konferenci, kde oznámil nové sankce proti Rusku.

O víkendu USA, EU, Velká Británie a Kanada oznámily, že odříznou vybrané ruské banky od klíčového globálního systému pro zasílání zpráv o platbách SWIFT a také uvalí sankce na ruskou centrální banku, což by mohlo způsobit chaos v ruském finančním systému.

Ackman se v sobotu vyjádřil k sankcím a prohlásil, že by nevěřil, že ruské banky zůstanou v důsledku sankcí solventní.

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli zřejmě pohrozil, že invaze na Ukrajinu může přerůst v širší jaderný konflikt, když řekl nejvyšším představitelům obrany a armády, aby jaderné síly uvedli do "zvláštního režimu bojové služby". Putin z tohoto kroku obvinil prohlášení členských zemí Severoatlantické aliance (NATO) a západních zemí, které označil za "agresivní".

Ackman není jediným investorem na Wall Street, který tvrdí, že ruská agrese vůči Ukrajině může mít negativní dopad na USA. Miliardář Ray Dalio již několik měsíců varuje, že zahraniční mocnosti by mohly zpochybnit americké globální vedení.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články