Autor: Adam Spáčil

Mladé ženy vydělávají až 1700 dolarů měsíčně pořádáním studijních sezení na Twitchi

Každý všední den v 17 hodin má Belén na uších sluchátka a v tichosti se učí jen za zvuku deště v pozadí.

Každý všední den v 17 hodin má Belén na uších sluchátka a v tichosti se učí jen za zvuku deště v pozadí.

Tisíce lidí ji budou mezitím sledovat v přímém přenosu na kanálu streamování platformě Twitch.

V pravém rohu obrazovky jsou stopky s časovačem odpočítávání.

Jakmile dosáhne nuly, spustí se alarm.

Mladá studentka přestane dělat to, co dělá, připojí mikrofon, podívá se do kamery a osloví publikum: "Jak se máte? Moc děkuji za tu novou ponorku, jak jde studium?".

Tohle je typický den v životě Belén, známé spíše jako @Thewintergallery na Twitchi, kde ji sleduje přes 6 000 lidí.

Belén, 21 let, studuje medicínu. V současné době je v pátém ročníku a už rok vysílá své studijní hodiny živě.

Pomocí služby Twitch vydělala něco přes 280 dolarů. Za tento příjem si koupila počítač, aby mohla vylepšit své streamy - jeden ze sledujících jí dokonce přispěl na nový mikrofon.

Na Twitchi však není kvůli penězům.

"Nejlepší jsou lidé, komunita, která se vytvořila. Získal jsem spoustu přátel, dokonce i z Mexika, Argentiny a Kostariky. Učíme se společně a o přestávkách si spolu povídáme," vysvětlila.

Když pandemie začala, knihovny byly zavřené a všichni zůstali doma. To, co začalo v době pandemie jako způsob, jak mnoho mladých lidí udržovat kontakt a společně studovat, se změnilo v trend zvaný studuj se mnou.

Studenti jsou většinou ženy studující medicínu

Mnoho tvůrců obsahu - drtivá většina streamerů, kteří se mnou studují, jsou ženy - studuje živě před tisíci lidmi a řídí se metodou Pomodoro. Tato metoda spočívá v prokládání hodinových studijních sezení krátkými 15minutovými přestávkami.

Ana Blanca (@anablanchu) také živě přenáší svá studijní setkání. Je studentkou pátého ročníku medicíny a na Twitchi ji sleduje přes 46 000 lidí, na YouTube přes 82 000 a na TikToku přes 85 000 lidí. V nejlepších měsících si může vydělat mezi 1 100 a 1 700 dolary.

"Nikdy jsem nerada chodila do knihovny, vždycky jsem se raději učila doma. Tohle je způsob, jak to dělat a zároveň mít společnost. A i když studuji, je to práce, která trvá dlouho, dlouho," řekla.

Blanca dostala nápad od jednoho youtubera z USA a rozhodla se ho v roce 2019 vyzkoušet ve Španělsku. Studuje živě na Twitchi, kde ji sleduje směsice studentů a dalších tvůrců obsahu. Všichni jsou pro ni cizí lidé.

"Necítím se divně, když se na mě dívají cizí lidé. Od té doby, co jsem doma, se cítím velmi pohodlně. Ve skutečnosti jsme měli až 4 000 lidí online, kteří studovali v přímém přenosu najednou," řekla.

"Nejdřív, když jsem o tom přemýšlel, jsem si říkal: je to trochu pochybné, ne? Myslet si, že je tam někdo, kdo tě nezná, a sleduje tě, když se učíš. Ale ve skutečnosti se lidé věnují spíš svým věcem a mají vás v pozadí," říká Belén.

"V živých vystoupeních mluvíme o všem možném, ale nejčastěji o studijních tématech. Jak probíhají zkoušky, sdílíme triky, jak se zorganizovat, nebo pochybnosti, které lidé mají ohledně maturity nebo kariéry," řekla Ángela (@AngelaWS), další 23letá tvůrkyně obsahu, která také studuje medicínu.

Ángela má na Twitchi něco málo přes 7 000 sledujících a na YouTube přes 37 000, i když říká, že teď už to tolik nepoužívá. O tom, kolik vydělává, raději nemluví, i když přiznala, že si "nevydělá dost peněz na luxus, ale je to v pořádku".

Všichni se shodují na tom, že nejlepší na této zkušenosti je komunita, která vzniká. V jejich živých vysíláních panuje zdravá atmosféra, sdílejí rady, zkušenosti, vzájemně se motivují a pomáhají si a podporují se ve studiu.

"Dostávám spoustu zpráv, které mi říkají: 'Angelo, moc ti děkuji, pomohla jsi mi motivovat se, nebo jsem si v poslední době zlepšila známky, nebo jsem dostala devítku ze zkoušky, kterou jsem se s tebou učila.' Je to způsob, jak ovlivnit lidi, ale pozitivním způsobem," řekla.

"Algoritmus služby Twitch vás mnohem více zviditelňuje"

Tři mladé ženy jsou na Twitchi už několik měsíců. Ačkoli Ángela i Ana Blanca začínaly s nahráváním videí na YouTube, boom na Twitchi je přiměl přejít na platformu vlastněnou společností Amazon.

"Právě teď vidím pro Twitch více možností než pro YouTube, navíc si díky živému vysílání ušetříte celou část střihu, nahrávání a produkce, která zabrala spoustu času," řekla Angela.

"YouTube a Twitch jsou odlišné věci. Twitch je spíš něco, co se dá dělat doma. Ušetří mi to spoustu času a můžu se učit s lidmi. Ubírá mi to spoustu práce a je pravda, že se u toho skvěle bavím," řekla Ana Blanca.

"Algoritmus Twitche vás mnohem více zviditelňuje," dodal Belén.

V posledních měsících se mnoho tvůrců obsahu rozhodlo odejít z YouTube na Twitch, protože je přilákala jeho popularita a lepší ekonomické podmínky.

Účastní se také lidé, kteří se připravují na odborné zkoušky.

Kromě mladých vysokoškoláků nebo středoškoláků se mnoho dalších lidí rozhodlo přejít na platformu živého videa a sdílet své studijní sezení.

Lorena (@piradita_study), 24letá dívka z Barcelony, je psycholožka a v současné době se připravuje na zkoušky pro interní psychology (PIR). Na Twitchi začala působit v lednu loňského roku, protože se necítila motivovaná, a nyní má více než 7 000 sledujících.

"Zkouškový proces je velmi osamělá cesta," řekla.

"Na Twitchi se lidé učí s vámi, ne s vaším videem, jaké najdete na YouTube," vysvětlila. "Skvělé je, že všichni děláme něco společně, ve stejnou dobu, a pak si povídáme a sdílíme své věci."

Lorena říká, že se postupně mění profil lidí, kteří se k ní hlásí. Už to nejsou jen teenageři, kteří hrají videohry, "přidává se stále více starších lidí; v mém chatu jsou lidé kolem třicítky a čtyřicítky".

A jako v každé práci, i ona někdy pociťuje tlak, aby splnila očekávání, nebo dny, kdy se musí nutit, aby předstoupila před kameru.

"Kdo tvrdí, že necítí tlak, lže. Všichni máme špatné dny a samozřejmě je tu ten tlak. Tím spíš, když jsou tu lidé, kteří za zhlédnutí vašeho obsahu platí," dodala.

Všichni tvůrci se ptají, proč, když na Twitchi existují specifické sekce jako Just chatting nebo sekce specifické pro videohry, není žádná sekce pro studium se mnou.

Lorena dodala, že platforma by měla začít lépe filtrovat některé uživatele.

"Stále se najdou lidé, kteří mě jen proto, že jsem holka, chodí napadat do mých živých vystoupení nebo mi říkají opravdu hloupé věci."

"Lidé, kteří nejsou na podobné tvůrce obsahu příliš zvyklí, by měli vědět, že ne všichni jsme kluci, kteří sedí 12 hodin u počítače a hrají videohry, což je také naprosto v pořádku, nebo že žijeme v Andoře. Jsou mezi námi i jiní, kteří se určitým způsobem věnují pomoci druhým," řekla Ana Blanca.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články