NASA hrdě hlásí úspěšné zaostření dalekohledu Jamese Webba

Tento týden byl významný pro všechny astronomy. Došlo k dalšímu pokroku vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST), který odstartoval loni v prosinci. Dalekohled se podařilo úspěšně zaostřit.

Tento týden byl významný pro všechny astronomy. Dozvěděli se o pokroku vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST), který odstartoval loni v prosinci. Po dlouhé době ladění a zarovnání je nyní všech 18 zrcadel masivního orbitálního dalekohledu zaostřeno, testovací snímek hvězdy 2MASS J17554042+6551277 se vydařil.

  Na briefingu tento týden Marshall Perrin (expert na optiku a technologie ovládání) řekl, že týmu, co pracuje na seřizování dalekohledu, se podařilo dalekohled úspěšně zaostřit. "Obraz je zaostřený tak jemně, jak to fyzikální zákony vůbec dovolují. Je to tak ostrý obraz, jaký můžete získat pouze z dalekohledu této velikosti."  Ačkoli skutečné vědecké snímky dalekohled teprve čekají, první testovací snímky dopadly na výbornou a všechny astronomy rozzářily.

Thomas Zurbuchen z NASA uvedl: “Splnil se slib, že dalekohled uvidí vesmír v nebývalé hloubce a detailech. Dalekohled Jamesa Webba již poslal zpět důkaz o své zdatnosti s novým snímkem, co má hodnotit přesnost zarovnání. Snímek ukazuje zářící hvězdu na pozadí galaxií.”

Byla to dlouhá cesta a obraz představuje vítězný milník. "Před více než 20 lety se tým dalekohledu  rozhodl postavit nejvýkonnější dalekohled, jaký kdy kdo do vesmíru umístil, a přišel s odvážným optickým designem, který splňuje náročné vědecké cíle," řekl Zurbuchen, přidružený administrátor ředitelství vědeckých misí NASA. “Dnes můžeme říci, že design přinesl výsledky."

Webb je dost složitý. Využívá celkem 18 šestiúhelníkových zrcadlových segmentů, které musely být při startu složeny a poté rozloženy a nyní i zaostřeny .”Sledovali jsme celý proces a viděli jsme stále ostřejší a soustředěnější záběry na cílovou hvězdu, což vedlo k vydání snímku z tohoto týdne.” Dodal.

Hvězda samotná je krásná na pohled, ale vrcholem nového snímku je pozadí a pole galaxií a hvězd, které se tam objevují. Je to důkaz citlivosti dalekohledu, který toho  dokáže vidět tolik i jen na testovacím snímku.

11. březen tak znamenal dokončení fáze zarovnání nazvané „jemné fázování“.  "V této klíčové fázi uvádění Webbova optického teleskopu do provozu každý optický parametr, který byl zkontrolován a testován, funguje podle očekávání nebo lépe," uvedla NASA. 

Tým dalekohledu Jamese Webba provede teleskop dalšími kroky zarovnání během příštích šesti týdnů. Observatoř pak projde ještě dvouměsíčním procesem přípravy svých vědeckých přístrojů, než bude připravena pustit se do své mise. Pokud vše půjde dobře, mohli bychom letos v létě vidět Webbovy první snímky v plném rozlišení.


 

Zdroje: cent.com; sciencefriday.com; Unsplash

Nejnovější články