Autor: Petr Jůn

NASA vypouští dlouho očekávaný vesmírný teleskop za 10 miliard dolarů

NASA v sobotu vyslala na oblohu nad Francouzskou Guyanou křehký hardware v hodnotě 10 miliard dolarů.

NASA v sobotu vyslala na oblohu nad Francouzskou Guyanou křehký hardware v hodnotě 10 miliard dolarů, když v 7:20 SELČ vypustila vesmírný teleskop Jamese Webba.

JWST, zkráceně "Webb", je prvním velkým teleskopem, který proletěl zemskou atmosférou od Hubbleova vesmírného dalekohledu, který byl vypuštěn v roce 1990.

Webb, který vznikl ve spolupráci NASA, Evropské kosmické agentury a Kanadské kosmické agentury, je šestkrát větší a stokrát výkonnější než jeho předchůdce. Astronomové od něj očekávají, že vyplní záhadnou mezeru v historickém záznamu našeho vesmíru - prvních 400 milionů let po velkém třesku - a identifikuje vzdálené světy, které by mohly hostit mimozemský život.

"To, o čem přemýšlím, je pohled na vesmír v novém světle. Nikdy jsme neviděli vesmír tak, jak nám ho ukáže Webb," řekl Thomas Zurbuchen, zástupce správce NASA, v živém vysílání několik minut před startem.

S desetiletým zpožděním a překročením rozpočtu se Webb konečně vydal do černého vesmíru. Během příštích šesti měsíců se musí rozložit, seřídit zrcadla, zkalibrovat přístroje, ochladit na mrazivých minus 380 stupňů Celsia a urazit 1 milion kilometrů od Země. Pak může začít studovat vesmír.

Bude trvat asi měsíc, než Webb dosáhne svého cíle: oběžné dráhy kolem Slunce, na které se bude nacházet za Zemí o 1 milion kilometrů, což je přibližně čtyřnásobek vzdálenosti mezi Měsícem a Zemí. Během cesty se teleskop musí sám rozložit - což je riskantní.

"Rozložení Webbu je bezkonkurenčně nejsložitější činnost, jakou jsme kdy na kosmické lodi prováděli," řekl Mike Menzel, vedoucí inženýr systémů mise NASA pro Webb, ve videu na toto téma.

Co má Webb přinést

Díky Hubblovu teleskopu astronomové spatřili světlo dávných galaxií z doby 400 milionů let po velkém třesku. Některé z těchto galaxií byly mnohem větší, než vědci očekávali, což znamená, že během prvních 400 milionů let rychle rostly.

"Máme tento 13,8 miliardy let starý příběh - vesmír - a chybí nám tak trochu několik klíčových odstavců v úplně první kapitole tohoto příběhu," řekla Amber Straughnová, vědkyně z Webbova týmu NASA, na listopadovém tiskovém brífinku. "JWST byl navržen tak, aby nám pomohl najít tyto první galaxie."

Během svého prvního roku má Webb pátrat po těchto prvotních galaxiích a také provést téměř 400 výzkumů tisíců vědců z celého světa.

Jméno předmětem kontroverzí

Webbovo jméno vzbudilo kontroverzi. Více než 1 000 lidí, včetně vědců, kteří se ucházeli o pozorovací čas s Webbem, podepsalo na začátku tohoto roku petici za přejmenování teleskopu.

Petice argumentuje tím, že jmenovec teleskopu - James Webb, druhý správce NASA - pomáhal v 50. a 60. letech prosazovat vládní politiku diskriminující zaměstnance LGBTQ.

"V současné době jsme nenašli žádné důkazy, které by opravňovaly ke změně názvu Vesmírného teleskopu Jamese Webba," uvedl v prohlášení administrátor NASA Bill Nelson.

Zdroj: businessinsider.com, Unsplash

Nejnovější články