"Kvalitní" společnosti posilují, přesto jejich akcie v tomto výprodeji klesají. Takto se dají najít výhodné nabídky

Pokud jste dlouhodobý investor, je pro vás letošní výprodej dobrou zprávou, protože nabízí skvělou příležitost získat kvalitní společnosti se slevou.

Pokud jste dlouhodobý investor, je pro vás letošní výprodej dobrou zprávou, protože nabízí skvělou příležitost získat kvalitní společnosti se slevou.

Ale počkejte chvíli. Pokud je společnost "kvalitní", proč by její akcie měly být zasaženy?

"Portfoliomanažeři prodávali, co mohli, na rozdíl od toho, co chtěli prodat, a vysoká kvalita má větší likviditu," říká David Sekera, stratég amerického trhu Morningstar Direct.

Teď je čas přidat se k poskytovatelům likvidity a koupit. Přesné dno pravděpodobně nezachytíte - a pokud ano, bude to pouhé štěstí. Kvalitní společnosti by však měly přežít a prosperovat i na druhé straně medvědího trhu.

Co přesně znamená slovo "kvalitní"? Zde jsou definice a příklady od čtyř peněžních manažerů a stratégů.

Je to klíčové, protože díky tomu není společnost závislá na bankách, investorech do dluhopisů nebo akciovém trhu, aby mohla pokračovat ve financování růstu, říká Chuck Severson, který spravuje fond Baird Mid Cap Growth Fund. .

"To je v době, jako je tato, výhodou," říká Severson.

Finančně silné společnosti nemusí přestat provádět výzkum a vývoj. Nemusí přestat otevírat obchody.

"A vycházejí z toho silnější, protože jejich konkurenti čelí těžkým výzvám," říká Severson. "Tyto společnosti v tomto prostředí přebírají podíl."

Tady je další plus: Během recese slabší společnosti snižují počet zaměstnanců, aby si udržely marže. Silnější společnosti tak mají příležitost získat talentované pracovníky.

Seversonovi se vyplatí naslouchat, protože jeho fond podle společnosti Morningstar Direct v posledních třech až pěti letech překonával svou kategorii a index středně velkých růstových společností Morningstar o jeden až dva procentní body ročně.

Kvalitní společnosti se střední kapitalizací se nyní obchodují s atraktivními slevami, říká Severson.

Taková je jeho logika. Tato skupina klesla přibližně o 30 %. To je v souladu s typickým 30% poklesem zisků při většině recesí. Ale tato recese - pokud nějaká nastane - může být mírnější.

Proč? Ekonomika dostává impuls díky poklesu koronaviru, stejně jako záporným reálným úrokovým sazbám a vysoké zaměstnanosti.

"Nebylo by to jako žádná recese, kterou jsme kdy měli," říká. "Budeme svědky toho, že odhady zisků se budou docela široce snižovat. Ale nemyslím si, že tak široce, jak vám říkají akcie. Existuje spousta našich podniků, které rád koupím s ročním časovým horizontem. "

Z jeho portfolia zvažte například společnost Synopsys Inc. a Cadence Design Systems Inc. , které nabízejí automatizační software, který inženýři používají k návrhu a testování čipů. Jejich akcie hodně klesly spolu s technologickým sektorem, ale obchodní výsledky se drží. Společnost Synopsys zaznamenala v prvním čtvrtletí 25% nárůst tržeb na 1,28 miliardy USD a provozní cash flow vzrostlo o 29 % na 905,7 milionu USD. Společnost očekává, že 20% růst tržeb přinese v letošním roce provozní cash flow ve výši 1,6 miliardy dolarů. Společnost Cadence vykázala v prvním čtvrtletí 22,5% růst tržeb na 901,7 milionu USD. Provozní peněžní tok vzrostl o 61,5 % na 336,6 milionu USD. V letošním roce očekává 15% růst tržeb na 3,43 miliardy dolarů, což je horní hranice prognózy.

Portfolia manažer společnosti Argent Capital Management Kirk McDonald rovněž řadí cash flow na svůj krátký seznam znaků kvality společností. Hledá společnosti, které generují vyšší peněžní tok než srovnatelné společnosti. Rád by také viděl nadprůměrnou ziskovost, vysokou návratnost aktiv, růst dividend nebo zpětný odkup akcií a nějakou změnu, která by mohla sloužit jako katalyzátor - například nový manažerský tým nebo nové produkty.

Tady je společnost, která splňuje dostatek kritérií, aby se mohla kvalifikovat jako kvalitní jméno: Cheniere Energy Inc. , která vyváží zkapalněný zemní plyn z USA. Společnost Cheniere využila svůj obrovský peněžní tok ke zpětnému odkupu akcií a zvýšení dividend. Společnost letos vrátí akcionářům prostřednictvím zpětného odkupu 2 miliardy dolarů, říká McDonald. Hotovost používá také na splácení dluhu. Od roku 2016 společnost Cheniere každoročně zvyšuje návratnost aktiv (ROA). V loňském roce činila ROA 8,2 % oproti 3,5 % v roce 2017. Velkou změnou v tomto směru je zvýšená poptávka po americkém LNG v Evropě, protože kontinent se snaží odpoutat od ruských dodávek.

McDonaldovi stojí za to naslouchat, protože od svého založení v roce 2014 společnost Argent Capital Management dosáhla ročního výnosu 12,75 % v porovnání s 11 % u indexu Russell Mid Cap Index. , do konce března.

Protektivní příkop pomáhá společnostem dlouhodobě dosahovat nadměrných výnosů. Warren Buffett je velkým příznivcem příkopů, což pravděpodobně pomáhá vysvětlit jeho úspěch. Tyto ochranné bariéry jsou také hlavní součástí investiční analýzy společnosti Morningstar.

Moaty jsou vytvářeny silnými stránkami, jako jsou silné značky, vlastní technologie, výhody z rozsahu vyplývající z velikosti nebo síťové efekty (více uživatelů činí službu hodnotnější). Společnosti s moaty "dlouhodobě generují nadměrné výnosy a mají nejlepší schopnost odolávat ekonomickým poruchám," říká Sekera, americký stratég společnosti Morningstar.

V současném výprodeji lze najít neobvykle velký počet společností s širokými moaty se čtyřmi a pěti hvězdičkami (nejvyšší hodnocení společnosti Morningstar). Seznam zahrnuje několik společností, které se "málokdy obchodovaly s tak velkými diskonty vůči našim vnitřním oceněním," říká Sekera.

Tady jsou tři příklady:

První je společnost Nvidia Corp., která se zabývá návrhem čipů. ,. která vytváří vysoce výkonné grafické procesory používané ve hrách, datových centrech, umělé inteligenci, počítačovém navrhování, střihu videa a samořídících vozidlech. Společnost Nvidia odvozuje svůj příkop od zdatnosti v oblasti výzkumu a vývoje, která pohání její technologii GPU.

"Je to poprvé od listopadu 2012, kdy je Nvidia na čtyřhvězdičkovém ratingu," říká Sekera.

Dalším bodem je hodnocení ratingových agentur S&P Global a Moody's . Tyto společnosti se čtyřhvězdičkovým hodnocením mají ekonomický náskok díky svým výsledkům a pověsti a regulačním problémům, kterým čelí potenciální noví konkurenti.

Bill Ackman ze společnosti Pershing Square říká, že cenová síla je klíčovou charakteristikou, která definuje "kvalitu" u společností. Pokud totiž společnost dokáže zvýšit ceny, aniž by přišla o zakázky, je to známka toho, že se zákazníkům její činnost skutečně líbí. Zdá se, že to je případ společnosti Chipotle Mexican Grill Inc. , Ackmanova druhá největší pozice v Pershing Square (17 % portfolia).

Chipotle v prvním čtvrtletí zvýšila ceny o 4 %. To pomohlo dosáhnout úctyhodného 16% růstu tržeb na 2 miliardy dolarů a překonání zisku. Navzdory zvýšení cen vzrostly tržby srovnatelných restaurací o 9 %, což vypovídá o tom, že zákazníky zvýšení cen nezaskočilo. (Vyšší ceny pomohly mírně zvýšit provozní marže z 9,3 % na 9,4 %.

Ale pokud jde o skutečné zvýšení cen, které překonává inflaci, zvažte další špičkový podíl společnosti Severson ve fondu Baird Mid Cap Growth Fund: Pool Corp. . Společnost Pool, největší světový velkoobchodní distributor potřeb pro bazény, zvýšila v prvním čtvrtletí ceny o 10-12 %, což pomohlo zvýšit tržby o 33 % na 1,4 miliardy USD. Marže provozního zisku společnosti se zvýšila o 4,5 procentního bodu na 16,7 %. Provozní zisk vzrostl o 83 % na 235,7 milionu dolarů.

Očekávejte další podobné výsledky. Společnost zvýšila svůj celoroční cíl pro zisk na akcii na 19,09 USD ze 17,94 USD na horní hranici výhledu. Pool roste díky akvizicím, ale těží také z migrace do jižních států, kde jsou bazény běžnější než na severu.

Zdroje: marketwatch.com, Unsplash.com

Nejnovější články