Autor: Radka Guzi

Nedostatek čipů a Covid tíží čínský trh smartphonů, i když se odrazil od pandemických minim

Čínské domácí dodávky smartphonů podle Čínské akademie informačních a komunikačních technologií (CAICT) v roce 2021 meziročně vyskočily o 15,9 % na 342,8 milionů kusů. Přesto je počet prodaných smartphonů v roce 2021 nižší.

Čínské domácí dodávky smartphonů podle Čínské akademie informačních a komunikačních technologií (CAICT) v roce 2021 meziročně vyskočily o 15,9 % na 342,8 milionů kusů. Přesto je počet prodaných smartphonů v roce 2021 nižší než 371,7 milionu kusů prodaných v roce 2019, před vypuknutím pandemie. Odvětví chytrých telefonů čelilo v roce 2021 řadě problémů, včetně celosvětového nedostatku polovodičů a epidemie Covid v Číně.

Čínské domácí dodávky smartphonů se zotavily z hitu, který utrpěly během pandemie, ale podle vládních údajů se stále nedostaly na úroveň před Covidem.

Odvětví chytrých telefonů bylo omezováno různými faktory, od globálního nedostatku polovodičů až po narušení způsobené epidemií Covid v Číně.

Podle údajů, které v úterý zveřejnila Čínská akademie informačních a komunikačních technologií (CAICT), tuzemské dodávky chytrých telefonů dosáhly v roce 2021 celkem 342,8 milionu, což je meziroční nárůst o 15,9 %.

To byl silný růst ve srovnání s rokem 2020, kdy byl trh zasažen kvůli vypuknutí koronaviru v Číně. Různé části země byly uzamčeny, což fakticky odstavilo velké části ekonomiky.

Přesto je počet prodaných smartphonů v roce 2021 nižší než 371,7 milionu kusů prodaných v roce 2019, před vypuknutím pandemie.

Podle Neila Shaha, partnera společnosti Counterpoint Research, čelil průmysl smartphonů v roce 2021 řadě problémů, které možná bránily trhu dosáhnout úrovně před pandemií.

Shah uvedl, že „nedostatek dodavatelského řetězce“ je velkým problémem, s odkazem na globální nedostatek polovodičů, který zasáhl průmysl od automobilů po spotřební elektroniku.

Čína v rámci své takzvané politiky „nulového covidu“ zavírá oblasti nebo města, když se snaží zastavit šíření ohnisek v průběhu roku.

„Spotřebitelé drží zařízení déle a zastavení vln COVID také udržuje spotřebitelské výdaje a nákupní vzorce utlumené,“ dodal Shah.

CAICT nezveřejnil rozpis podílu výrobců na trhu.

Samostatná data, která v úterý zveřejnila společnost pro průzkum trhu Canalys, však ukázala, že celosvětové dodávky chytrých telefonů vzrostly ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 meziročně o pouhé 1 %, což je omezeno nedostatkem dodavatelského řetězce a opětovným nárůstem případů Covid po celém světě.

Společnost Canalys uvedla, že Apple se díky silné poptávce po iPhonu 13 znovu dostal na první místo jako největší světový hráč na chytrých telefonech s 22% podílem na trhu. Následoval ji jihokorejský Samsung s 20% podílem na trhu.

 

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články