Nejlepší světové ekonomiky čelí nejen inflaci, ale i možnosti války a nemoci

G20, což je skupina největších ekonomik světa představovaná ministry financí a guvernéry centrálních bank, se sejde v Indonésii. Bude zde čelit značně změněné globální ekonomice ohrožené rozšířenou inflací, hrozbou války a stále trvající pandemií koronaviru.

G20, což je skupina největších ekonomik světa představovaná ministry financí a guvernéry centrálních bank, se sejde v Indonésii. Bude zde čelit značně změněné globální ekonomice ohrožené rozšířenou inflací, hrozbou války a stále trvající pandemií koronaviru.

Rozsah spotřebitelského cenového šoku, který postihuje mnoho členských zemí, je od založení skupiny na konci minulého století bezprecedentní a je stále živen přetrvávajícími starostmi o dodávky energie, starosti všem činí i prudce rostoucí ceny energie. Souvisí s tím i vojenské napětí s Ruskem, které by se na Ukrajině mohlo změnit dokonce v konflikt. Směs problémů, kterým čelí ministři financí a centrální bankéři na setkání v Jakartě, pravděpodobně podnítí méně optimistický pohled, než jaký nabídli ve svém washingtonském komuniké v říjnu, kdy úředníci uznali určitou inflaci jako „přechodnou“.


 

               Cenový šok


 

Skupina G20 se potýká s rostoucí inflací, kterou přiživují náklady na energii.

Shromáždění se koná týden poté, co americká data ukázala, že spotřebitelské ceny rostou nejrychlejším tempem za 40 let, což vyvolalo očekávání zpřísňování Fedu. Dokonce i eurozóna změnila svůj optimistický tón, v Argentině a Turecku, které jsou také členy G20, nyní inflace dosahuje téměř 50 %.

Globální cenový šok však neovlivňuje skupinu jednotně. Japonsko, které se dlouho snažilo vytvářet udržitelnou inflaci, může tento týden zaznamenat další zpomalení růstu inflace a Čína pravděpodobně také oznámí spíše slábnoucí tlaky.

Ze schůzky by mohlo být dobře patrné, do jaké míry se mnoho vlád posouvá k řešení novějších starostí, či zda se nezasekli na řešení problému s koronavirem, i když samozřejmě pandemie pokračuje.

Ve Spojeném království může inflace znovu zrychlit a ceny výrobců v USA by mohly vykazovat naopak určité zmírnění. Federální rezervní systém zveřejní své rozhodnutí a prezident Evropské centrální banky promluví se zákonodárci.

Ekonomové předpovídají, že meziroční míra cen vyplácená výrobcům rostla již druhý měsíc mírnějším tempem. Trvalé zmírňování cenových tlaků na úrovni výrobců by naznačovalo případné zmírnění nedávného nárůstu spotřebitelské inflace. Minulý týden index spotřebitelských cen v USA vyskočil o překvapivých 7,5 % oproti lednu loňského roku, což je maximum za čtyři desetiletí.


 

                         USA


 

Ve středu budou investoři analyzovat zápisy z lednového zasedání představitelů Fedu, aby posoudili chuť centrálních bankéřů po agresivnějším přístupu k normalizaci politiky.  Předseda Fedu Jerome Powell minulý měsíc řekl, že jsou připraveni zvýšit sazby již  v březnu a nevylučují, že se letos můžou měnit sazby klidně na každém zasedání – což je výsledek, který nyní očekává například i Goldman Sachs.


 

                     Asie


 

Pozorovatelé trhu se zaměří na japonské výnosy poté, co Bank of Japan zasáhla, aby zastavila pohyb vzhůru.  Třetí největší světová ekonomika v úterý zveřejnila údaje o růstu, které by měly ukázat, že se ekonomika silně zotavuje. Mezitím se očekává, že japonská inflace v lednu zpomalí.

Zápis z posledního zasedání Reserve Bank of Australia může vrhnout více světla na pravděpodobnost možného zvýšení sazeb později v průběhu roku. Údaje zveřejněné ve čtvrtek mohou sice podpořit větší optimismus, ačkoli omezení týkající se pandemie by mohla čísla stále narušovat.

Údaje o pracovních příležitostech z Jižní Koreje budou prověřovány guvernérem Bank of Korea Lee Ju-yeolem před svým posledním politickým zasedáním koncem měsíce.

Čínská centrální banka zveřejní výsledky své měsíční likviditní operace v úterý, zatímco nejnovější údaje o inflaci budou k mání ve středu.

Filipínská centrální banka zasedá ve čtvrtek, zatímco Singapur v pátek zveřejňuje svůj rozpočet na rok 2022.


 

                           EU


 

Inflace ve Spojeném království v lednu pravděpodobně udělala další krok směřují výš k vrcholu, ten Bank of England nakonec vidí nad 7 %.  Zatímco střední ekonomická předpověď pro tato data ve středu je 5,5 %, rozsah předpovědí je široký, od zmírnění k 5,1 % k dalšímu skoku až o 6 %.

Mezitím v eurozóně bude pondělní vyjádření prezidentky ECB Christine Lagardeové další příležitostí, jak nasměrovat investory poté, co se očekává zvýšení sazeb v letošním roce. Minulý týden však opakovaně zdůrazňovala, že jakékoli zpřísňování bude postupné.

V sobotu člen Rady guvernérů ECB Olli Rehn varoval před přehnanou reakcí na současný prudký nárůst inflace.  "Je lepší podívat se za krátkodobou inflaci a podívat se na to, jaká bude inflace v letech 2023, 2024," řekl v rozhovoru pro finskou televizi.

Hlavními údaji v eurozóně bude středeční průmyslová výroba za prosinec, která bude poukazovat na zdravý hospodářský růst v celkovém čtvrtém čtvrtletí.

V Polsku a České republice mohou údaje o inflaci ukázat další zrychlení směrem k 10 %.  Výsledek nad touto úrovní podnítil zákonodárce v Praze, aby signalizovali spíše další zvýšení sazeb. 
 

Zdroje: Bloomberg.com; unsplash 

Nejnovější články