Autor: Filip Kejval

Některé továrny by mohly opustit Čínu, ale z celkového hlediska na tom příliš nezáleží

Čína má stále v rukou karty pro globální dodavatelské řetězce.

Čína má stále v rukou karty pro globální dodavatelské řetězce.

Společnosti a analytici již několik let diskutují o přesunu továren z Číny, zejména poté, co se zvýšily náklady na pracovní sílu a zhoršilo se obchodní napětí mezi USA a Čínou.

Pandemie tyto rozhovory znovu rozvířila. Zahraniční podniky hovoří o tom, že vedoucí pracovníci mohou snadno cestovat do továren v jihovýchodní Asii, ale ne do Číny. Někteří poukazují na prudký nárůst vývozu z Vietnamu jako na ukazatel toho, že dodavatelské řetězce opouštějí Čínu.

"Diverzifikace dodavatelského řetězce je poměrně složitá, protože se o ní stále mluví a správní rady o ní rády diskutují, ale nakonec se často ukáže, že je obtížné ji realizovat," řekl Nick Marro, vedoucí globálního obchodu v Economist Intelligence Unit.

Když podniky vedly tyto diskuse v roce 2020, ukázalo se, že "Čína mohla zůstat otevřená, zatímco Malajsie a Vietnam byly mimo provoz," řekl Marro. "Opravdu rozhodujícím faktorem je nyní to, jak Čína plánuje udržet tyto kontroly [Covid], když se zbytek světa otevírá."

Takzvaná nulová strategie Číny spočívající v rychlých blokacích pomohla zemi v roce 2020 rychle se vrátit k růstu. Od té doby se však provádění těchto opatření zpřísnilo, zejména v letošním roce, kdy Čína čelí obnovení výskytu Covid v Šanghaji a dalších částech země.

Podle oficiálních údajů dostupných prostřednictvím Wind Information vzrostl čínský vývoz v dubnu o 3,9 % oproti předchozímu roku, což je nejpomalejší tempo od 0,18% nárůstu v červnu 2020.

Naproti tomu ve Vietnamu se vývoz v dubnu oproti předchozímu roku zvýšil o 30,4 % po březnovém meziročním nárůstu o téměř 19,1 %, ukázal Wind.

Vishrut Rana, singapurský ekonom společnosti S&P Global Ratings, v telefonickém rozhovoru uvedl, že zájem o výrobu ve Vietnamu je "velmi významný". "Vietnam se stal velmi důležitým uzlem dodavatelského řetězce pro spotřební elektroniku."

Podle společnosti Wind však vietnamský vývoz v dubnu činil 33,26 miliardy dolarů, což je přibližně jedna osmina celosvětového vývozu Číny, který v tomto měsíci dosáhl 273,62 miliardy dolarů.

"Z pohledu Číny nebude přesun místní výroby natolik významný, aby skutečně změnil povahu role Číny v celkovém dodavatelském řetězci," řekl Rana. "Čína stále zůstává v samém centru sítě elektroniky v oblasti APAC."

Čínské ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že za první čtyři měsíce letošního roku vzrostly přímé zahraniční investice do Číny meziročně o 26,1 % na 74,47 miliardy dolarů. Investice z Německa během této doby vzrostly o 80,4 %, zatímco investice z USA se zvýšily o 53,2 %.

Naproti tomu Vietnam zaznamenal v prvních čtyřech měsících roku meziroční pokles přímých zahraničních investic o 56 % na 3,7 miliardy dolarů, jak ukázaly údaje společnosti Wind. Přímé zahraniční investice z USA se snížily o 14 %.

"V současné době je velmi obtížné vyrovnat se rozsahu a dosahu čínských dodavatelských řetězců mimo Čínu," řekl Rana. Dodal, že do Vietnamu, Malajsie nebo jiných zemí se mohou přesunout pouze dodavatelské řetězce pro velmi specifické výrobky, jako jsou polovodiče nebo součástky pro elektrická vozidla.

Dominantní postavení Číny v dodavatelském řetězci, které si vybudovala v průběhu let, podporuje také nové obchodní modely.

Jedním z nejznámějších je Shein. Tato společnost, podporovaná fondy jako Sequoia Capital China, spojila analýzu velkých dat a síť dodavatelských řetězců v Číně a stala se mezinárodním gigantem v oblasti levného rychlého obchodu s módou.

"Výhoda čínského dodavatelského řetězce není založena pouze na nákladech na pracovní sílu," řekl James Liang, řídící partner společnosti Skyline Ventures, v mandarínštině, kterou přeložila CNBC.

Podle jeho analýzy tvoří nejméně 20 % nákladů na prodané zboží u výrobců oděvů a nábytku mzdové náklady, zatímco u výrobců elektroniky je to jen 5 %.

Výhodou Číny je existence center dodavatelského řetězce, která podle Lianga umožňují podnikům zvýšit efektivitu integrací všech dodavatelů do jednoho digitálního systému.

Uvedl, že jeho firma v říjnu investovala 5 milionů dolarů do nábytkářské společnosti Povison, která se snaží napodobit Sheinův model v oblasti oblečení. Další investiční plány byly odloženy kvůli cestovním omezením souvisejícím s Covidem, uvedl.

Poslední výluky společnosti Covid rovněž zpomalily přepravu zboží nákladními automobily po celé Číně a v mnoha továrnách v oblasti Šanghaje byla po několik týdnů omezena nebo zastavena výroba. To je navíc doplněno politikou Pekingu, která od roku 2020 vyžaduje dvoutýdenní nebo třítýdenní karanténu po příletu do Číny - pokud si cestující může rezervovat jeden z mála letů.

Přesun operací z Číny je obtížný, ale "náš průzkum naznačuje, že se bude méně investovat do Číny a více do jihovýchodní Asie," řekl Joerg Wuttke, prezident Obchodní komory EU v Číně, během webináře.

Poznamenal, že je nyní mnohem snazší letět s vedoucími pracovníky do Singapuru nebo jiných zemí v regionu než do Číny.

V důsledku nejnovějších kontrol Covidu téměř čtvrtina z 372 respondentů průzkumu Obchodní komory EU v Číně z konce dubna uvedla, že zvažuje přesun současných nebo plánovaných investic na jiné trhy.

77 % však uvedlo, že takové plány nemají. Průzkum mezi americkými podniky v Číně zjistil podobné trendy.

Výsledky průzkumu naznačují, že "společnosti nechtějí opustit trh, ale nevědí, co mají dělat," uvedl Marro z EIU. "V tuto chvíli je to spíše příběh váhání."

"Zahraniční společnosti budou kvůli této politice (nulové sazby Covid) naštvané, ale nakonec není mnoho společností, které by kvůli dočasnému šoku ohrozily svou pozici na trhu trvajícím desítky let," řekl.

Dokonce i společnosti jako Starbucks, která pozastavila své prognózy kvůli nepředvídatelnosti Covidu, uvedla, že stále očekává, že její čínské podnikání bude v dlouhodobém horizontu větší než v USA.

Mnozí analytici očekávají, že po podzimní politické změně by Čína mohla začít uvolňovat svou politiku nulového dovozu.

Čínské ministerstvo obchodu ve čtvrtek na dotaz ohledně výsledků průzkumu Evropské obchodní komory pouze konstatovalo globální dopad pandemie na dodavatelské řetězce. Ministerstvo rovněž uvedlo, že Čína zlepší své služby v oblasti zahraničních investic a zvýší příležitosti pro zahraniční podniky.

"Rekonfigurace dodavatelských řetězců není tak snadná jako zapnutí a vypnutí vypínače," řekl Stephen Olson, vedoucí výzkumný pracovník Hinrichovy nadace.

"Pokud by se výluky protáhly na neurčito, šachovnice by se samozřejmě překonfigurovala," řekl. "V takovém případě bude na společnosti vyvíjen tlak, aby zvážily změnu struktury dodávek, a ekonomické a obchodní důsledky takového postupu budou vypadat mnohem příznivěji."

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články