Autor: Filip Kejval

Někteří technologičtí lídři mění propouštění a zmrazení náboru v příležitost

Poslední novinové titulky jsou plné zpráv o propouštění v technologickém sektoru, zmrazování náborů a stahování pracovních nabídek uprostřed ekonomické nejistoty.

Poslední novinové titulky jsou plné zpráv o propouštění v technologickém sektoru, zmrazování náborů a stahování pracovních nabídek uprostřed ekonomické nejistoty.

Podle členů rady CNBC Technology Executive Council se však nábor pracovníků nezpomalí a hledání talentů, které tyto společnosti potřebují, nebude snazší.

Přibližně 32 % vedoucích pracovníků v oblasti technologií, kteří odpověděli na nedávný průzkum, uvedlo, že je stále těžší najít kvalifikované lidi na volné pozice; stejné procento uvedlo, že je stále "výrazně těžší" najít talenty, které potřebují. Poslední pololetní průzkum mezi členy TEC byl proveden mezi 3. a 22. červnem.

V posledních několika měsících stále více společností vykresluje zcela odlišný obrázek trhu práce. Společnosti jako Uber, Meta a Microsoft oznámily, že v době, kdy zuří inflace a stále častěji se mluví o recesi, zpomalují nábor nových zaměstnanců.

Propouštění mezitím oznámily například společnosti Redfin, Netflix a Klarna. Twitter, Redfin a Coinbase ruší své nabídky práce s odvoláním na neklid v ekonomice.

To je nebezpečná strategie, říká Brian Kropp, viceprezident pro výzkum lidských zdrojů poradenské společnosti Gartner.

"Vypadá to špatně a je špatné rušit pracovní nabídky," řekl. "Mnoho těchto společností vynaložilo obrovské množství energie na to, aby mluvily o svých hodnotách a o tom, jak budují lidštější organizaci s podporou věcí, jako je duševní zdraví. Pak se otočit a zrušit nabídky práce kvůli v podstatě malé finanční návratnosti je velmi krátkozraké," dodal Kropp.

"Má to vliv nejen na lidi, kteří nyní nemají práci, kterou jim nabídli, ale také na všechny ostatní zaměstnance, kteří si říkají: 'Pokud to společnost udělá někomu, u koho si dala práci s pohovorem a přijetím, co to znamená pro mě?'," řekl.

Podle respondentů průzkumu představuje tento výkyv na trhu práce jedinečnou příležitost. Téměř třetina z nich se domnívá, že v nadcházejícím roce budou muset provést úpravy v počtu svých zaměstnanců, 55 % však uvedlo, že změna na trhu práce jim dává šanci získat špičkové talenty, které by jinak nepřilákali.

To je jistě případ Thanha Nguyena, zakladatele a generálního ředitele startupu OpenComp, který se zabývá srovnáváním odměn. Řekl, že jeho společnost "nikdy neměla lepší zásobu talentů" a že se setkává s výrazně větším počtem kandidátů, než o jaké se ucházel předtím, než se začaly objevovat zprávy o propouštění. "Myslím, že některé z těchto kandidátů bychom neviděli nebo bychom ani neměli šanci vést pohovor, ale nyní můžeme," řekl.

Potřebu platit vyšší mzdy pro získání kvalifikovaných talentů uvedlo 86 % členů TEC. Náboráři v oblasti technologií sdělili televizi CNBC, že navzdory titulkům v novinách je trh práce v oblasti technologií stále horký a zaměstnanci jsou v něm na koni.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články