Autor: Petr Jůn

Německá ekonomika v roce 2021 vzrostla o 2,7 %

Německá ekonomika v roce 2021 vzrostla o 2,7 % po dalším roce prudkého nárůstu případů Covid-19, omezení souvisejících s pandemií a tlaků na dodavatelský řetězec, ukázaly v pátek předběžné údaje.

Německá ekonomika v roce 2021 vzrostla o 2,7 % po dalším roce prudkého nárůstu případů Covid-19, omezení souvisejících s pandemií a tlaků na dodavatelský řetězec, ukázaly v pátek předběžné údaje.

Stalo se tak poté, co se největší ekonomika eurozóny v roce 2020 - prvním roce plných výluk a tvrdých sociálních omezení v důsledku onemocnění Covid - zmenšila o 4,6 %.

"Navzdory přetrvávající pandemické situaci, dalším omezením dodávek a nedostatku materiálu se německé ekonomice podařilo zotavit z prudkého propadu v loňském roce, i když výkonnost ekonomiky zatím opět nedosáhla předkrizové úrovně," uvedl v pátek podle prohlášení Georg Thiel, prezident Spolkového statistického úřadu.

Statistický úřad uvedl, že německý růst byl v roce 2021 stále o 2 % nižší než v roce 2019, což ukazuje, že se ekonomika ještě nevrátila na předkrizovou úroveň.

Ve druhé polovině roku 2021 se objevily náznaky, že by německou ekonomiku mohly zasáhnout problémy dodavatelských řetězců. V říjnu přední výzkumné ústavy v zemi snížily své prognózy růstu v roce 2021 na 2,4 %. Očekávání meziročního růstu v roce 2021 snížila i německá vláda.

Při pohledu do budoucna zůstávají nadcházející hospodářské výsledky zastřeny nejistotou.

Ve čtvrtek německá agentura pro veřejné zdraví, Institut Roberta Kocha, varovala, že počet nových případů Covid nadále rychle roste. Nejnovější údaje poukazují na to, že denně se nově nakazí přibližně 80 000 osob.

"Roční čísla HDP maskují pokles ekonomiky v posledním čtvrtletí roku 2021 a zdůrazňují vysoké riziko, že ekonomika na přelomu roku upadne do naprosté recese," uvedl v pátek ve zprávě pro klienty Carsten Brzeski, globální vedoucí oddělení makra ve společnosti ING.

Ekonomové společnosti Pantheon Macroeconomics rovněž uvedli, že zveřejněné údaje "potvrzují, že růst HDP v posledním čtvrtletí roku 2021 prudce zpomalil".

Do budoucna očekávají, že na začátku roku 2022 bude růst marginální a ve druhém čtvrtletí roku 2022 dojde k oživení.

Kromě toho Německo v roce 2021 zaznamenalo zvýšení čistého zadlužení.

Statistický úřad uvedl, že finanční deficit činil na konci roku 153,9 miliardy eur (176,46 miliardy USD) - více než 145,2 miliardy eur zaznamenaných v předchozím roce.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články