Autor: Filip Kejval

Německo právě schválilo fond v hodnotě 180 miliard dolarů, který má snížit závislost země na ruských dodávkách energie

Německý kabinet ve středu schválil plány na financování ve výši zhruba 180 miliard dolarů, jejichž cílem je částečně snížit závislost země na ruské energii, protože Moskva nadále omezuje dodávky plynu do Evropy.

Německý kabinet ve středu schválil plány na financování ve výši zhruba 180 miliard dolarů, jejichž cílem je částečně snížit závislost země na ruské energii, protože Moskva nadále omezuje dodávky plynu do Evropy.

V letech 2023-2026 bude do německého Fondu pro klima a transformaci vloženo přibližně 177,5 miliardy eur, uvedlo ministerstvo hospodářství v prohlášení přeloženém do angličtiny. Plán bude zaslán ke schválení parlamentu.

Zvláštní fond je podle vlády klíčový pro modernizaci německého hospodářství a financování ochrany klimatu. Podpoří mimo jiné přeměnu německých dodávek energie, úsilí o dekarbonizaci a rozvoj vodíkového odvětví.

Ministr financí Christian Lindner na tiskové konferenci podle agentury Bloomberg uvedl, že rozšíření obnovitelných zdrojů je po ruské invazi na Ukrajinu "ještě aktuálnější a naléhavější".

Moskva od konce února, kdy zahájila válku proti bývalé sovětské republice, snižuje toky zemního plynu do Evropy a tyto kroky jsou považovány za odvetu západním zemím za uvalení souvisejících sankcí na Rusko.

Ruský státní energetický gigant Gazprom tento týden opět omezil dodávky, a to několik dní po jejich obnovení. Evropská unie v očekávání ruského kroku u svého plynovodu Nord Stream v úterý schválila plány na snížení spotřeby plynu o 15 % do 1. srpna. EU varovala, že škrty by mohly být povinné, pokud se energetická krize v regionu prohloubí.

Zvláštní fond Německa se bude zabývat také renovací budov, na jejichž energetickou účinnost je vyčleněno 16,9 miliardy eur. Vláda dá 5,6 miliardy eur na rozvoj elektromobility, včetně rozšíření nabíjecí infrastruktury. Dotace na elektromobily však skončí, uvedlo ministerstvo hospodářství.

"Vzhledem k miliardovým ziskům automobilových společností již tyto dotace nejsou nutné," řekl Lindner novinářům.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články