Autor: Adam Spáčil

Německo uzavřelo dohodu s dodavateli zemního plynu, aby udrželo zásoby v terminálech přes zimu

Německo uzavřelo s dodavateli zemního plynu dohodu, která mu umožní udržovat zásoby plynu ve dvou terminálech po celou zimu, a poskytnout tak potřebnou rezervu v době, kdy se Evropa připravuje na odříznutí od ruské energie.

Německo uzavřelo s dodavateli zemního plynu dohodu, která mu umožní udržovat zásoby plynu ve dvou terminálech po celou zimu, a poskytnout tak potřebnou rezervu v době, kdy se Evropa připravuje na odříznutí od ruské energie.

Německo v úterý podepsalo memorandum o porozumění se společnostmi Uniper a Virginia Natural Gas, uvedla agentura Reuters. Obě firmy budou spolupracovat s německými dodavateli zemního plynu na udržování dvou plovoucích plynových terminálů v Brunsbuettelu a Wilhelmshavenu plně zásobených LNG, které vydrží od letošní zimy až do března 2024.

Je to dobrá zpráva pro Německo, protože země byla v létě pomalu odříznuta od ruských dodávek plynu v odvetě Moskvy za evropské sankce na ruské ropné produkty, které by měly plně vstoupit v platnost koncem roku.

V pondělí Klaus Müller, vrchní německý energetický regulátor, uvedl, že země bude muset snížit spotřebu zemního plynu nejméně o 20 %, aby ušetřila na zimu, oproti předchozímu cíli snížit spotřebu o 15 % od letošního srpna do března 2023.

"Potřebujeme dostatek plynu nejméně na dvě zimy, ne jen na jednu," řekl Müller listu Financial Times k potřebě dalších dodávek a zdůraznil, že země musí zabránit vyprázdnění stávajících zásobníků plynu. Od tohoto týdne země dosáhla 75 % své skladovací kapacity a nová dohoda s dodavateli LNG jí poskytne další rezervu.

Německo kromě memoranda zavedlo také energetické aukce, cíle pro příděly energie a novou daň pro energetické společnosti, aby pomohlo zaplnit díru po ruských dodávkách, které před invazí na Ukrajinu tvořily 40 % evropské spotřeby plynu.

"Putinovým cílem je zneklidnit, zvýšit ceny, rozdělit společnost a oslabit podporu Ukrajiny," uvedl minulý měsíc ve svém prohlášení německý ministr hospodářství Robert Habeck a dodal, že využívání zemního plynu je formou "vydírání" vůči Evropě. "Neskloníme se před ním, ale budeme mu čelit soustředěnými a důslednými kroky. Přijímáme taková opatření, abychom zimu přečkali."

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články