Autor: Filip Kejval

Nevzdávejte se výrobců čipů. Těchto 9 akcií vypadá výhodně

Tato doba je pro čipový průmysl problematická. Poptávka po technologických produktech zaměřených na spotřebitele klesá, slábnou prodeje osobních počítačů a periferních zařízení, chytrých telefonů se systémem Android a videoher.

Tato doba je pro čipový průmysl problematická. Poptávka po technologických produktech zaměřených na spotřebitele klesá, slábnou prodeje osobních počítačů a periferních zařízení, chytrých telefonů se systémem Android a videoher. A nyní se objevují známky toho, že se zpomalení rozšiřuje i na další místa, včetně automobilového průmyslu, průmyslu a trhu datových center, kde měla být poptávka trvalejší.

V průběhu minulého týdne poskytly dvě klíčové čipové společnosti chmurné zprávy. V pondělí společnost vyrábějící grafické čipy. Nvidia (ticker: NVDA) varovala, že výsledky za její druhé fiskální čtvrtletí končící 31. července budou výrazně pod předchozími očekáváními, a to kvůli nečekanému poklesu poptávky po grafických čipech zaměřených na videohry, ale používaných také pro těžbu kryptoměn.

Nvidia nyní očekává tržby za červencové čtvrtletí ve výši 6,7 miliardy USD, což je pouze o 3 % více než v předchozím roce; předchozí výhled počítal s tržbami ve výši 8,1 miliardy USD. Nvidia uvedla, že příjmy z her budou meziročně nižší o 33 %; slabší, než se očekávalo, jsou také příjmy z datových center.

O den později oznámil gigant v oblasti paměťových čipů. Micron Technology (MU) snížil výhled, který poskytl o pouhých šest týdnů dříve. Již při oznamování výsledků za čtvrtletí končící 31. května Micron nabídl výhled, který byl pod odhady Wall Street, a poukázal na slabé prodeje osobních počítačů a chytrých telefonů.

Na konferenci pro investory, která se konala minulý týden, finanční ředitel společnosti Micron Mark Murphy uvedl, že se tato slabost zhoršila a že se pomalejší prodeje rozšířily i na zákazníky z automobilového a průmyslového průmyslu. Murphy sice problém popsal jako "úpravy zásob", nikoliv jako sníženou koncovou poptávku, ale to byla jen slabá útěcha.

Micron v reakci na to snižuje výdaje na vybavení pro výrobu čipů, přičemž nyní se očekává, že výdaje na fiskální rok 2023 budou "významně nižší" než v roce 2022. V souvislosti s touto zprávou se akcie propadly.

Vše ale není ztraceno a investoři mohou stále najít příležitost v sektoru čipů, který je výrazně levnější než před půl rokem.

Ironií osudu je, že varování společnosti Micron přišlo ve stejný den, kdy prezident Joe Biden podepsal zákon o čipech a vědě, opatření zaměřené na zlepšení konkurenceschopnosti USA v oblasti výroby čipů. Zákon o čipech mimo jiné poskytuje 52,7 miliardy dolarů na podporu financování nových továren na výrobu čipů.

Paul Wick, manažer portfolia tzv. Columbia Seligman Technology & Information Fund (SLMCX), již dlouho věří v příležitosti v oblasti akcií čipů. Podle Wicka se v čipovém průmyslu "v posledních několika letech dělo mnoho věcí stejným směrem", včetně obrovské poptávky po hardwaru pro datová centra, silného trhu s osobními počítači, většího využití čipů v automobilech, nástupu bezdrátového připojení 5G a různých dalších faktorů.

Přesto Wick říká, že koncem roku 2021 a začátkem letošního roku, po obrovské sérii v téměř dokonalých podmínkách pro poptávku na koncovém trhu, snížil mnoho pozic v oblasti čipů. A stále existují věci, kterým by se vyhnul. Nevlastní společnosti Nvidia ani Advanced Micro Devices (AMD), které obě považuje za příliš drahé, a říká, že u Intel (INTC) budou muset být investoři nesmírně trpěliví, protože návratnost investic do smluvní výroby bude trvat ještě několik let.

Wick však vidí spoustu možností, jak výhodně nakupovat. Zůstává optimistický, pokud jde o Rambus (RMBS), kde podle něj zůstává podnikání společnosti v oblasti licenčních poplatků za paměťové čipy "předvídatelné a zdravé". Wickovi se také líbí Qorvo (QRVO), výrobce rádiových čipů pro mobilní telefony, který nedávno snížil svůj výhled kvůli slabosti chytrých telefonů se systémem Android. Akcie podle něj vypadají levně a obchodují se za dvanáctinásobek zisků pro fiskální rok 2023.

Wick je také optimistický ohledně Microchip (MCHP), která vyrábí součástky pro automobilový a průmyslový průmysl, v poslední době nezaznamenala žádný kvartální výpadek a stejně jako Qorvo se obchoduje za skromný 12násobek forwardového zisku. Je také nadšený z NXP Semiconductor (NXPI), dodavatele čipů pro automobilový průmysl, který se rovněž obchoduje za 12násobek forwardových zisků, dosáhl dobrých výsledků, a přesto se letos propadl o více než 20 %. A je optimistický i vůči oběma Analog Devices (ADI) a Broadcom (AVGO), kde se podle něj základy "zdají být pevné jako skála".

"Mnoho akcií se zdá být vymazaných," říká Wick. "Lidé se soustředí na možnou recesi v příštím roce, která by mohla zasáhnout odvětví čipů. Ale nedívají se dál, dva nebo tři roky dopředu, s vysokou pravděpodobností, že se společnostem bude dařit dobře."

Zatímco se svět obává - a to oprávněně - rizik, která pro globální dodávky čipů představuje případná čínská agrese vůči Tchaj-wanu, Wick tvrdí, že výroba čipů v Číně a na Tchaj-wanu by byla ochromena, pokud by ztratily přístup k zařízení, náhradním dílům a servisu od amerických dodavatelů zařízení.

"Čína by neměla nic," říká Wick. "Společnosti Lam, Applied a KLA patří mezi nejstrategičtější společnosti na světě. Čína nalila peníze do vývoje vlastních litografických nástrojů, ale k tomu má ještě daleko."

Ukazuje se, že nejcennější zbraní v mocném americkém arzenálu možná nejsou letadla, tanky a lodě, ale spíše naše škrcení na trhu s nástroji pro kapitálovou výrobu polovodičů.

Zdroje: marketwatch.com, Unsplash.com

Nejnovější články