Autor: Adam Spáčil

Nízkonákladové indexové fondy mohou výrazně zvýšit vaše dlouhodobé výnosy snížením poplatků, které platíte

Indexový fond je investiční nástroj, jehož cílem je vyrovnat výnosy tržního indexu, například indexu S&P 500, tím, že vlastní stejná aktiva ve stejném poměru jako podkladový ukazatel.

Indexový fond je investiční nástroj, jehož cílem je vyrovnat výnosy tržního indexu, například indexu S&P 500, tím, že vlastní stejná aktiva ve stejném poměru jako podkladový ukazatel. Vzhledem k tomu, že většina indexových fondů S&P 500 vypadá pod kapotou prakticky stejně, je klíčovým faktorem při výběru fondu cena. Levnější fondy znamenají, že méně vašich peněz jde na pokrytí nákladů fondu.

Jak fungují indexové fondy?

Vzhledem k tomu, že indexové fondy jsou navrženy tak, aby sledovaly podkladový index, jejich manažeři aktivně nerozhodují o nákupu a prodeji. Místo toho pouze sledují referenční ukazatel. Mohou to být podílové fondy nebo fondy obchodované na burze (ETF), které jsou nejběžnější. Aktivně řízené fondy mohou jako benchmark používat index, ale manažeři se mohou od jeho struktury odchýlit.

"Indexové fondy mohou sloužit jako vstupní bod na trh pro nové investory, slouží jako stavební kameny při sestavování portfolia a nabízejí jasnou představu o investičním cíli," říká Scott O'Reilly, vedoucí indexových, sektorových, mezinárodních a faktorových produktů ve společnosti Fidelity Investments.Vzhledem k tomu, že jsou indexové fondy spravovány pasivně, mají obvykle nižší obrat a menší počet investic. kapitálové zisky říká O'Reilly. Obrat je množství nákupů a prodejů, které fond provádí. Indexy musí obchodovat pouze tehdy, když obchoduje jejich benchmark - u většiny indexů obvykle pouze dvakrát až čtyřikrát ročně.

Indexový fond může také obsahovat stovky nebo dokonce tisíce cenných papírů, což z něj činí snadnou cestu k diverzifikaci. Nezapomeňte však, že diverzifikace není jen o počtu cenných papírů, které vlastníte. Russell 2000 se může zdát diverzifikovaný s 2 000 společnostmi, ale pokud vlastníte pouze tyto společnosti, jste stále zcela investováni do malých amerických společností. Chcete-li být skutečně diverzifikovaní, musíte vlastnit širokou škálu cenných papírů různých velikostí a typů.

Indexové fondy jsou také zranitelné vůči výkyvům na trhu. Pokud klesá benchmark, klesne i váš indexový fond. V aktivně spravovaném fondu může správce část tohoto poklesu zmírnit, ale pasivně spravované fondy jsou indexu zavázány.

Poznámka: Správci aktivních fondů aktivně rozhodují o tom, co koupit a prodat. Správci pasivních fondů pasivně sledují podkladový benchmark.

Jak mohou indexové fondy pomoci snížit vaše náklady na investování

Indexové fondy se stávají stále oblíbenějšími investičními nástroji. Vezměte si, že jen dva největší z nich, S&P 500 ETF společnosti Vanguard (známý pod označením VOO) a SPDR S&P 500 ETF Trust, mají dohromady tržní hodnotu více než 1,2 bilionu dolarů. Růst těchto fondů je z velké části způsoben jejich relativně nízkou nákladovou strukturou. Největším měřítkem nákladů u fondů je nákladový poměr. Ten představuje procento aktiv fondu, které je použito na pokrytí provozních nákladů. Pokud má fond 1 % nákladový poměr, znamená to, že 1 % vámi vložených peněz půjde na náklady fondu, nikoli na výnos z vaší investice.

I malé rozdíly v poměru nákladů fondu mohou mít velký vliv na váš dlouhodobý výnos. Komise pro cenné papíry (SEC) uvádí příklad investice 20 000 USD do portfolia s průměrným ročním výnosem 4 %. Po 20 letech při ročním poplatku 1 % má toto portfolio hodnotu o 30 000 USD nižší než portfolio se stejným výnosem, ale pouze s ročním poplatkem 0,25 %.

Pasivní správa umožňuje fondům udržovat nízké náklady. Protože manažeři indexových fondů aktivně nevybírají cenné papíry pro fond, jejich pracovní zátěž je menší, a proto jsou náklady nižší. Tyto úspory jsou schopni přenést na investory.

Průměrný nákladový poměr indexových fondů je nižší než 0,5 %, ale některé dosahují až 0 %. SPY má nákladový poměr 0,095 % a VOO 0,03 % Pro srovnání, průměrný nákladový poměr aktivně řízených fondů se podle údajů společnosti Morningstar pohybuje kolem 0,6 %, ale může dosahovat až 1,5 %.

Dalším nákladem, na který je třeba dávat pozor při investování do podílových fondů, je prodejní poplatek. Prodejní zatížení je poplatek placený zprostředkovateli za prodej fondu, podobně jako provize. Prodejní zatížení může být přední, což znamená, že poplatek je účtován při nákupu fondu, nebo zadní, což znamená, že poplatek je účtován při prodeji.

Prodejní poplatky se vztahují pouze na podílové fondy, nikoli na ETF, a ne všechny podílové fondy je mají. Někdy vám makléřská společnost prodejní poplatek také odpustí.

Poznámka: Pokud je to možné, vyhněte se podílovým fondům s prodejním zatížením, pokud vám je váš makléř nezruší.

Jak investovat do indexových fondů

Indexové fondy jsou oblíbené také proto, že je snadné do nich investovat. Stačí si určit, jaký index chcete sledovat, najít fond, který ho sleduje, a zadat příkaz.

Výběr indexu, který chcete sledovat, je pravděpodobně nejtěžší částí investování do indexových fondů. Podle Asociace indexového průmyslu existují na světě více než tři miliony tržních indexů.

Indexy mohou být založeny na tržní hodnotě, jako jsou společnosti s velkou kapitalizací, například S&P 500, nebo akcie s malou kapitalizací, například Russell 2000. Mohou se zaměřovat na určitá odvětví nebo sektory trhu, jako například Philadelphia Semiconductor Sector Index. Jiné indexy se rozlišují podle typu aktiv, například akciové indexy nebo dluhopisové indexy. Existují indexy, které se zaměřují na určitý region, jako například index MSCI Emerging Market Latin America. A to je teprve začátek. Indexy lze sestavit tak, aby sledovaly téměř cokoli, a proto je tak důležité vybrat si ten správný.

"Referenční hodnota, kterou se indexový fond snaží sledovat, bude skutečně určovat profil rizika a výnosu fondu," říká O'Reilly. "Investoři by tedy měli skutečně rozumět tržní expozici, kterou podkladový index poskytuje."

"Při výběru mezi fondy, které sledují stejný index, by investoři měli hledat variantu s nejnižšími náklady, která nejvíce kopíruje referenční hodnotu," říká O'Reilly. "Obecně platí, že náklady budou mít velký vliv na to, jak moc se výkonnost fondu blíží referenčnímu ukazateli."

Vzhledem k tomu, že se od výnosů odečítají náklady, bude fond s nižším poměrem nákladů lépe kopírovat výnos srovnávacího indexu.

Výdajový poměr fondu najdete na stránce s nabídkou poskytovatelů investičního výzkumu. Můžete se také podívat na sledovací chybu, která měří, jak přesně fond sledoval svůj benchmark v daném období. SPY i VOO mají chybu sledování 0,01, ale nižší nákladový poměr fondu VOO mu může dávat výhodu.

Indexové podílové fondy mohou mít také stanovené investiční minimum, například 1 000 nebo 3 000 dolarů při prvním nákupu. U ETF je jediným minimem cena podílu.

Vyplatí se také zvážit celkové náklady na váš vztah s poskytovatelem fondu. "Pokud bude investor pravděpodobně chtít další služby, měl by zvážit, zda bude cena těchto služeb spravedlivá," říká mluvčí společnosti Vanguard. "Některé firmy nabídnou nízké náklady na jeden produkt s cílem vynahradit si je účtováním vyšších poplatků za další produkty a služby."

Jakmile si vyberete fond, který chcete zakoupit, zbývá už jen zadat objednávku. Pokud kupujete indexový ETF, musíte si vybrat, kolik akcií fondu chcete koupit. Poté se musíte rozhodnout, jaký typ příkazu zadáte: tržní příkaz nebo limitní příkaz.

Tržní pokyn znamená, že váš obchod bude zadán za nejbližší dostupnou cenu. U limitního příkazu můžete nastavit maximální cenu, za kterou jste ochotni nakoupit. Váš nákup se neuskuteční, pokud se ETF nebude obchodovat za vaši limitní cenu nebo pod ní. Pro většinu začínajících investorů je nejlepší volbou tržní příkaz. U limitních příkazů se může stát, že váš obchod nikdy neproběhne, a vy tak budete neomezeně dlouho mimo trh, zatímco budete čekat na pokles ceny.

U podílových fondů si můžete vybrat, zda chcete koupit určitý počet akcií nebo určitou částku v dolarech. Podílové fondy neobchodují v průběhu dne jako ETF. Místo toho váš obchod zpracovává přímo správce fondu na konci obchodního dne. To znamená, že cenu podílových listů se dozvíte až po uzavření trhu, proto se při nákupu na jeden podílový list ujistěte, že máte v hotovosti k dispozici trochu prostoru pro obchodování.

Poznámka: ETF můžete nakupovat a prodávat v průběhu dne jako akcie, ale podílové fondy obchodují pouze jednou denně. Na našem webu najdete recenze brokerů i kvíz, který vám poradí jak vybrat brokera.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články