Nord Stream 2 prozatím neschválíme, zní z Německa

Kvůli německému pozastavení schvalovacího procesu pro zavedení ruského plynovodu Nord Stream 2 rostou v Evropě ceny plynu.

Ceny zemního plynu v Evropě v úterý prudce vzrostly poté, co Německo potvrdilo, že pozastavilo proces certifikace nového kontroverzního ruského plynovodu Nord Stream 2.

Německý regulátor energetického trhu v prohlášení uvedl, že nemůže certifikovat Nord Stream 2 jako nezávislého provozovatele, protože společnost sídlí ve Švýcarsku, nikoli v Německu.

Rozhodnutí přichází v době rostoucího napětí mezi Evropskou unií a Ruskem ohledně Ukrajiny a migrační krize na bělorusko-polské hranici .

"Po důkladném prozkoumání dokumentace (regulátor) dospěl k závěru, že certifikovat provozovatele plynovodu Nord Stream 2 bude možné pouze v případě, že by tento provozovatel byl organizován v právní formě podle německého práva," uvedl německý regulátor.

Ceny futures na plyn v Evropě vzrostly o 10 %, což způsobilo značnou bolest pro podniky a domácnosti, které již nyní platí mnohem vyšší účty. Přední obchodníci s energií již varovali před rizikem postupného výpadku proudu v Evropě v případě chladnější zimy, než je průměr a někteří analytici tvrdí, že pozastavení certifikace Nord Stream 2 znamená, že komerční provoz nyní nezahájí dříve než v polovině roku 2022.

"Nord Stream 2 je plynovod, který může zásobování plynem v Evropě a napravit nepříznivou situaci. Takže zdráhání se v jeho zavedení znamená, že napjaté podmínky na trhu s plynem budou přetrvávat i přes zimu," řekl Carlos Torres Diaz, vedoucí trhu s plynem a energií ve společnosti Rystad Energy.

Evropská unie získává asi 40 % dováženého zemního plynu z Ruska. Nord Stream 2, který obchází Ukrajinu a spojuje Rusko přímo s Německem, byl dokončen v září navzdory letitému odporu zemí včetně Spojených států, které varovaly, že posílí vliv Moskvy v Evropě.

Ukrajina varuje před "triky" Gazpromu

Německý energetický regulátor uvedl, že Nord Stream 2, který vlastní ruský státní Gazprom, plánuje založit německou dceřinou společnost, která by vlastnila a provozovala německou část ropovodu. Jakmile budou hlavní aktiva a zaměstnanci převedeni na dceřinou společnost a za předpokladu, že splní všechny příslušné zákonné požadavky, může se proces certifikace obnovit, dodala společnost.

Ukrajina přivítala rozhodnutí Německa odložit schvalovací proces. Naléhala však na Západ, aby nepropadl tomu, co nazýval "triky Gazpromu", když oznámil vytvoření německé dceřiné společnosti.

"Toto je výsměch evropským pravidlům. To neodpovídá duchu ani liteře evropské legislativy o certifikaci plynovodů," uvedl Jurij Vitrenko, výkonný ředitel ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz, na facebookovém příspěvku, který CNN potvrdil. tisková kancelář společnosti.

"Vyzýváme americkou vládu, aby uvalila sankce podle amerických zákonů na operátora Nord Stream 2, o jehož vytvoření Gazprom tvrdí. Tyto nové sankce by měly trvat minimálně do doby, než Rusko přestane používat plyn jako zbraň a bude jednat v souladu s Evropská pravidla," dodal.

Zdroje: cnn.com, Pixabay

Nejnovější články