Autor: Adam Spáčil

Nová zpráva Fedu naznačuje, že plně digitální americký dolar by byl lepší online měnou než bitcoin

Vlády se kvůli vzestupu kryptoměn na globální výsluní dostaly do pohotovosti. Některé z nich, jako například Čína a Švédsko, již s digitalizací svých měn pracují.

Vlády se kvůli vzestupu kryptoměn na globální výsluní dostaly do pohotovosti. Některé z nich, jako například Čína a Švédsko, již s digitalizací svých měn pracují. Nyní se Federální rezervní systém se pouští do boje.

Federální rezervní systém se stále nevyjádřil pro nebo proti digitální měně centrální banky, ale nová zpráva uvádí potenciální výhody a rizika plné digitalizace amerického dolaru.

Fed ve čtvrtek zahájil debatu o digitální měně americké centrální banky a zveřejnil na toto téma velmi očekávanou zprávu. CBDC by sloužila jako čistě digitální verze hotovosti, která by byla podporována Fedem a pro veřejnost stejně dostupná jako fyzická hotovost. Nevyžadovala by stejné pojištění vkladů, jaké potřebují banky pro hotovost, a nemusela by být kryta fyzickým aktivem.

Digitální dolar podporovaný Fedem by pak poskytoval mnohé z výhod, o nichž se mluví v souvislosti s kryptoměnami, bez jejich divokých cenových výkyvů a poplatků za používání. Teoreticky by CBDC pro průměrného Američana spojil nejlepší aspekty fyzických a digitálních měn.

CBDC by se pravděpodobně nelišil od běžného dolaru. Lidé již používají digitální hotovost při nákupech kreditními nebo debetními kartami, ale v těchto případech je tato měna kryta bankami soukromého sektoru. Pokud by Fed CBDC zavedl, Američané by mohli nakupovat s digitálním dolarem, za který by ručila centrální banka země. Pokud vám to zní jako obskurnost, nemělo by to tak být; fyzické dolarové bankovky jsou již nyní kryté Fedem, nikoli komerčními bankami.

Fed se k otázce CBDC nevyjádřil a uvedl, že nejprve chce na toto téma jednat s veřejností, Kongresem a dalšími zúčastněnými stranami. Přesto ve čtvrteční zprávě podrobně popsal několik důvodů, proč by taková měna byla pro zemi přínosem a sloužila by jako lepší prostředek pro utrácení než běžně obchodované kryptoměny, jejichž přijetí v posledních několika letech prudce vzrostlo.

CBDC by mohl přinést bezpečné, rychlé a dostupné platby.

Popularita kryptoměn prudce vzrostla částečně díky jejich využití při peer-to-peer platbách v reálném čase. CBDC by mohl nabídnout totéž. Transakce s CBDC by byly "konečné a dokončené v reálném čase" a mohly by se podle zprávy používat ke všemu od nákupu potravin až po získání vládních stimulů.

Digitální hotovost by také nebyla zatížena úvěrovým rizikem, likvidity rizika a, což je možná nejdůležitější, rizika volatilita která činí utrácení za kryptografické peníze tak nespolehlivým. Stablecoiny neboli kryptoměny, jejichž cílem je fixovat směnný kurz s konvenčnější měnou, jako je dolar, řeší část problému volatility, ale nedávná zpráva prezidentské pracovní skupiny pro finanční trhy zjistila mezery v pravomoci regulačních orgánů řešit některá rizika stablecoinů.

Podle Fedu by CBDC rovněž umožnila pružnější transakce. Platby by mohly být naplánovány na určitý čas a použity pro malé převody, které by tradiční systémy nemusely umožnit. A zatímco služby jako PayPal a Venmo již některé z těchto možností mají, CBDC by uživatelům umožnil provádět takové převody bez soukromé třetí strany.

CBDC by mohly dokonce zlepšit přeshraniční platby, ale tyto přínosy by se projevily až po určité době. Mezinárodní převody CBDC by vyžadovaly novou infrastrukturu, vládní koordinaci a prosazování práva, aby se omezilo nezákonné financování. Přesto by budoucí síť CBDC mohla odstranit poplatky za převody a dlouhé doby zúčtování.

CBDC by s sebou neslo rizika 21. století.

Fed varoval, že plně digitalizovaný dolar by s sebou nesl řadu úskalí. Podle zprávy by například povolení Fedu podporovat digitální platby mohlo "zásadně změnit strukturu amerického finančního systému". Komerční banky se při poskytování úvěrů spoléhají na vklady, ale CBDC by mohl nahradit hotovost drženou v komerčních bankách digitálními peněženkami nabízenými soukromým sektorem. To by mohlo lidem značně ztížit čerpání půjček.

Podle Fedu by stabilita CBDC mohla v době ekonomické nejistoty vyvolat hromadné vybírání vkladů v komerčních bankách. Tradiční opatření používaná k zabránění masivnímu odlivu peněz z bank by byla neúčinná, pokud by lidé spěchali s přeměnou svých bankovních podílů na CBDC.

Zavedení digitálního dolaru podporovaného Fedem by mohlo dokonce oslabit politickou moc centrální banky. Změnou objemu rezerv ve finančním systému by CBDC mohl ovlivnit způsob, jakým Fed stanovuje úrokové sazby a řídí inflaci. Fed by pravděpodobně musel zvýšit úroveň rezerv, jen aby se vyrovnal s výkyvy mezi nesplacenou hotovostí, bankovními rezervami a držbou CBDC.

Zavedení CBDC, včetně rizik, by podle Fedu znamenalo "velmi významnou inovaci v oblasti amerických peněz". Centrální banka bude přijímat připomínky k této záležitosti do 20. května, kdy se očekává, že bude dále zvažovat klady a zápory této měny. Přestože budoucnost digitalizovaného dolaru zůstává nejistá, zpráva Fedu jednoznačně otevírá dveře takovému projektu.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články