Nový jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol „si neužije na své pozici zrovna líbánky,“ řekla Kathleen Stephensová, prezidentka a generální ředitelka Korejského ekonomického institutu a bývalá velvyslankyně USA v Jižní Koreji.
„Myslím, že řekl správnou věc, když byl inaugurován. Mluvil o své touze vidět Koreu hrát větší roli na globální scéně a řekl také, že jeho záměrem je řešit problémy Severní Koreje a její ekonomiky,“ řekla Stephensová.
Ve volbách vyhrál s velmi, velmi těsným rozdílem méně než 1 %, dodala.
Stephensová označila také Yoona za „politického nováčka“ a řekla, že místní politika bude pro něj „obrovskou výzvou“.
geopolitický tok
Yoon nemá dle Stephensové ani politické, ani zahraniční politické zkušenosti.
„To, co udělal, je naverbování týmu… mnoho z jeho lidí pracovalo pro předchozího konzervativního prezidenta Lee Myung-baka,“ dodala.
Nastínila i tamní politickou situaci: „Myslím, že uvidíme tvrdší rétorickou linii hlavně vůči Severní Koreji… kde panuje zájem o naprosto odlišné věci, jako jsou například vojenská cvičení, která demonstrují tamní vládu založenou na strachu.
Mezi další úkoly, před kterými Yoon stojí, patří i přiblížení se více Spojeným státům.”
S ohledem na tento „geopolitický tok“ také uvedla, že Yoonův manévrovací prostor je poměrně malý.
První setkání Bidena a Yoona
Americký prezident Joe Biden navštíví Jižní Koreu a poprvé se s Yoonem setká 21. května. Může se tak jednat o “velmi dobré znamení” pro budoucí vývoj vzájemných vztahů.
„Americký prezident a washingtonský establishment si uvědomují, že [Jižní] Korea je demokracií... a že aliance doufejme překračuje partizánské rozdělování.”
“Bude to naše první šance vidět na vlastní oči, jak bude prezident Yoon fungovat v mezinárodním prostředí."
Biden již dříve vyjádřil naléhavost setkání přijetím [Bipartisan Innovation Act], mnohamiliardové investice do amerického polovodičového průmyslu. Díky tomu je jejich setkání ještě důležitější. Jižní Korea je totiž globálním významným hráčem v tomto odvětví.
„Myslím, že to bude důležitý prvek jejich diskuse o tom, jak mohou Spojené státy a Jižní Korea... spolupracovat na bezpečné technologii a bezpečných dodavatelských řetězcích,“ dodala.
Zdroje: bloomberg.com; cnbc.com; unsplash