Autor: Radka Guzi

Nulová důvěra a vzájemná nechuť. Proč jsou naděje na vyřešení napětí mezi USA a Ruskem nízké

Američtí a ruští představitelé jsou v pondělí v Ženevě, aby tento týden zahájili sérii rozhovorů o vysoké sázce.

Američtí a ruští představitelé jsou v pondělí v Ženevě, aby tento týden zahájili sérii rozhovorů o vysoké sázce. Napětí ohledně Ukrajiny zůstává vyšší než kdy jindy, ale obě strany již varovaly, že vyhlídky na řešení jsou nízké. Rusko v posledních měsících buduje svou vojenskou přítomnost na své hranici s Ukrajinou, což vedlo ke zvýšeným obavám, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje invazi do země. Moskva taková tvrzení popírá a tvrdí, že má právo umístit vojáky na svém území, kam se jí zlíbí.

Američtí a ruští představitelé zahájili v pondělí v Ženevě sérii rozhovorů o vysokých sázkách, protože napětí ohledně Ukrajiny zůstává vyšší než kdy jindy. Rusko v posledních měsících buduje svou vojenskou přítomnost na své hranici s Ukrajinou, což vedlo k obavám, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje invazi do země. Rusko taková tvrzení popřelo s tím, že má právo umístit vojáky, kam se mu zlíbí, na svém vlastním území. Putin během diskusí minulý měsíc hledal ujištění od svého amerického protějšku prezidenta Joea Bidena, že Ukrajina nebude přijata do NATO, protože jakékoli rozšíření západní vojenské aliance dále na východ považuje za bezpečnostní hrozbu. Biden odmítl poskytnout takové záruky.

Ministr zahraničí Antony Blinken v neděli pro ABC News v USA řekl, že neočekává žádný pokrok ve vztazích s Ruskem, dokud napětí na ukrajinské hranici zůstane vysoké. „Pokud skutečně pokročíme v těchto rozhovorech od příštího týdne, ale nemyslím si, že příští týden uvidíme nějaké průlomy, budeme naslouchat jejich obavám, oni budou poslouchat naše obavy a uvidíme, zda existují důvody pro pokrok. Ale abychom dosáhli skutečného pokroku, je velmi těžké vidět, že se to děje, když dochází k pokračující eskalaci,“ uvedl Blinken. Dodal, že „Rusko má zbraň v čele Ukrajiny se 100 000 vojáky poblíž svých hranic“ a mohlo by tento počet v krátké době zvýšit. "Pokud tedy vidíme deeskalaci, pokud vidíme snížení napětí, je to druh prostředí, ve kterém bychom mohli dosáhnout skutečného pokroku a opět řešit obavy, rozumné obavy na obou stranách."

Podstata rozhovorů

Svět sleduje, jak rozhovory pokračují, pokud jde o jakékoli známky tání mrazivých vztahů mezi USA a Ruskem.

Od ruské anexe Krymu od Ukrajiny v roce 2014, vměšování do amerických voleb v roce 2016, podílu na útoku nervově paralytickou látkou ve Spojeném království v roce 2018 a vytvoření plynu Nord Stream 2 značně vzrostlo napětí na mnoha frontách. ropovod mezi Ruskem a Německem, mimo jiné.

Spojené státy a jejich spojenci vznesou na bezpečnostních rozhovorech s Ruskem otázky o vměšování do voleb, dohodách o zbraních, Ukrajině a dalších otázkách, řekla minulou středu novinářům mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Psaki v rozhovoru s novináři na briefingu v Bílém domě řekl: „Rusko samozřejmě nastolilo... otázku evropské bezpečnosti. Řekněme si to jasně: V posledních dvou desetiletích je to Rusko, které napadlo dvě sousední země, zasáhlo do mnoha dalších voleb... použilo chemické zbraně k pokusům o atentáty na cizí půdě a porušilo mezinárodní dohody o kontrole zbrojení. „My a naši spojenci budeme v následujících dnech a týdnech upozorňovat na tyto a další problémy s Ruskem a určitě jako součást těchto rozhovorů. A samozřejmě nemůžeme zapomenout, že na Ukrajině probíhá ruská vojenská okupace,“ poznamenala s odkazem na pokračující konflikt v oblasti Donbasu na východní Ukrajině, kde proruské jednotky bojují s ukrajinskými silami již řadu let.

Vyjednávání za USA vede náměstkyně ministra zahraničí USA Wendy Shermanová, zatímco náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov bude hlavním vyjednavačem Moskvy během rozhovorů. Rjabkov v neděli řekl, že během rozhovorů bude hledat právní záruky, že NATO nebude expandovat na východ nebo rozmístit zbraňové systémy na Ukrajině.

V rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu RIA Novosti prohlásil, že Rusko během rozhovorů „neučiní žádné ústupky pod tlakem“ a řekl, že Rusko je zklamáno signály, které před jednáním vysílá Západ.

Vysoké sázky

Diskuse o bezpečnosti, které se konají v pondělí, jsou prvním bodem jednání tohoto týdne ze série schůzek mezi Ruskem a Západem, přičemž jednání budou pokračovat ve středu mezi Radou Ruska a NATO v Bruselu a na zasedání Organizace pro bezpečnost a Spolupráce v Evropě ve čtvrtek ve Vídni.

Jak Biden řídí Rusko a jeho ruský protějšek, je bedlivě sledován s Fredem Kempem, prezidentem a výkonným ředitelem Atlantické rady, a v pondělí poznamenal, že tento týden rozhovorů „může být pro Bidena nejdůležitějším týdnem v celém jeho prezidentství. perspektivu zahraniční politiky."

tady je agresor. Je to informační hra bPutin přitom skutečně může podniknout vojenskou akci, pokud chce. Jsme skutečně na pokraji války. Pokud chce, aby došlo k válce, Putin ji může uskutečnit. Strašně by to zranilo Rusko, nenávratně by to zranilo Evropu,“ řekl v pondělí pro CNBC Capital Connection.

Ne všichni jsou tak pesimističtí, pokud jde o vyhlídky na rozhovory a na širší rusko-západní vztahy.

Christopher Granville, výkonný ředitel pro politický výzkum v TS Lombard, poznamenal v pondělí, že existuje priorita pro dohodu před omezením vojenského nasazení v Evropě, konkrétně několik dohod podepsaných v Gorbačovově éře během posledních let studené války.

Jedna taková dohoda, která byla podepsána v roce 1990, Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, zahrnovala kontrolu zbrojení a obsahovala specifická ustanovení a omezení regionálního rozmístění, přičemž Granville tvrdil, že takové dohody by bylo možné dosáhnout znovu.

„Pokud se strany dohodnou, že nebudou provádět pokročilé rozmístění ani v blízkosti Ukrajiny na ruské straně, ani v blízkosti Ruska na západní straně, můžete se dohodnout. Už se to stalo dříve, proč by se to nemohlo udělat znovu,“ informoval v pondělí „Squawk Box Europe“.

„Předpokládám, že odpovědi jsou, že atmosféra je absolutně toxická, nulová důvěra a všichni se nemají rádi, ale už jsme viděli divnější věci a už se to dělalo a myslím, že se podceňuje pozitivní.“

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články