Autor: Adam Spáčil

Očekávejte, že Amazon v dubnu vykáže největší čtvrtletní ztrátu v historii - tady je proč

Čistá ztráta společnosti Amazon za 1. čtvrtletí by mohla překonat její předchozí největší čtvrtletní ztrátu ve výši 545 milionů dolarů.

Čistá ztráta společnosti Amazon za 1. čtvrtletí by mohla překonat její předchozí největší čtvrtletní ztrátu ve výši 545 milionů dolarů.

V posledních několika měsících Wall Street a investoři dostávali nepříliš jemnou připomínku, že akcie mohou klesat stejně snadno jako růst. Jak ikonický index Dow Jones Industrial Average, tak referenční index S&P 500 se nacházejí v oblasti korekce (tj. poklesu o 10 % a více oproti jejich historickým zavíracím maximům), zatímco na technologiích závislý Nasdaq Composite vstoupil do medvědího trhu s poklesem o více než 20 %.

Amazon je oblíbencem investorů (a má k tomu dobrý důvod)

Gigant v oblasti elektronického obchodování Amazon patří mezi nejoblíbenější investice odborníků z Wall Street i drobných investorů. Ve skutečnosti je to jedna z nejčastěji se opakujících investic pro retailové investory na Robinhood.

Nejzřejmějším důvodem, proč se investoři hrnou do Amazonu, je skutečnost, že se jedná o značkovou společnost s důvěryhodným produktem nebo službou. Slavný investor Peter Lynch je známý propagací mantry "kupuj to, co znáš" a nákup akcií Amazonu je dokonalým příkladem jejího uplatnění.

Internetový obchod společnosti Amazon je naprosto dominantní a zpráva společnosti eMarketer ze srpna loňského roku předpovídá, že v roce 2021 bude Amazon inkasovat přibližně 0,41 USD z každého 1 USD utraceného na internetu v USA. To je téměř šestinásobek tržního podílu společnosti Walmart, která je dalším nejbližším konkurentem z hlediska amerických online maloobchodních tržeb. Online tržiště Amazonu sehrálo klíčovou roli v tom, že se společnosti podařilo zaregistrovat nejméně 200 milionů členů služby Prime po celém světě.

Profesionální i drobní investoři důvěřují společnosti Amazon také díky její dlouhodobě lepší výkonnosti. Pokud byste si koupili Amazon hned první den po jeho primární veřejné nabídce akcií (IPO) v květnu 1997, měli byste do 14. března 2022 celkový zisk téměř 145 000 %. To není na 25letou investici vůbec špatné.

Navíc je to už více než deset let, co akcie Amazonu klesly o více než 34 % ze svého historického maxima. Kdykoli akcie Amazonu klesají, investoři rychle nakupují.

Varování: Amazon v 1. čtvrtletí pravděpodobně vykáže největší čtvrtletní ztrátu v historii

Věrní akcionáři Amazonu (včetně mě) však mohou být koncem dubna, kdy společnost obvykle oznamuje své provozní výsledky za první čtvrtletí, trochu překvapeni.

Ačkoli jsou akcie Amazonu z fundamentálního hlediska drahé, společnost již sedm let (od 1. čtvrtletí 2015) nevykázala čtvrtletní ztrátu. Očekávám, že se to koncem příštího měsíce ve velkém změní. Nejenže budu očekávat, že Amazon vykáže čtvrtletní ztrátu, ale očekávám, že to bude největší ztráta v bohaté historii společnosti.

Možná se škrábete na hlavě a přemýšlíte, co se změnilo nebo zhoršilo v provozním modelu Amazonu, že se společnost přehoupla z opakovaného zisku do ztráty, která by překonala čistou ztrátu 545,1 milionu dolarů (1,53 dolaru na akcii) vykázanou ve čtvrtém čtvrtletí roku 2000. Mohu vám říci, že to nemá absolutně nic společného s provozními výsledky Amazonu a vše souvisí s investicí společnosti do výrobce elektromobilů Rivian Automotive.

Pro ty, kteří si možná vzpomínají, byla společnost Rivian v roce 2021 nejžhavější IPO na světě. Na svém vrcholu dosáhly akcie výrobce elektromobilů během čtvrtého čtvrtletí v rámci jednoho dne hodnoty 179,47 USD, což společnost ocenilo na zhruba 158 miliard USD. Do konce roku akcie společnosti ustoupily na 103,69 dolaru.

Podle říjnového hlášení Komisi pro cenné papíry (SEC) investovala společnost Amazon do společnosti Rivian před jejím vstupem na burzu 1,345 miliardy dolarů. V únoru společnost Amazon uvedla, že vlastní 162 086 884 akcií společnosti Rivian, což představuje přibližně 18,1 % akcií společnosti v oběhu bez započtení warrantů. Ve čtvrtém čtvrtletí společnost Amazon vykázala zisk z investice do společnosti Rivian ve výši 11,8 miliardy USD před zdaněním.

Od konce čtvrtého čtvrtletí se však situace výrazně změnila. Obavy dodavatelského řetězce přinutily Rivian snížit celoroční předpověď výroby na 25 000 elektromobilů, přičemž bez omezení dodávek by to podle společnosti bylo 50 000 elektromobilů.

Pokud bychom hypoteticky předpokládali, že čtvrtletí skončí nyní, společnost Amazon by v prvním čtvrtletí zaúčtovala ztrátu před zdaněním z investice do společnosti Rivian ve výši 11 miliard USD. To je ztráta téměř 22 dolarů na akcii, která by vymazala předchozí největší čtvrtletní ztrátu Amazonu ve výši 1,53 dolaru na akcii.

Udělejte za tuto očekávanou ztrátu tečku a soustřeďte se na to, co je důležité.

Ačkoli se očekává, že růst internetového tržiště společnosti výrazně zpomalí, protože inflace se zvedá a spotřebitelům se ztenčují peněženky, důležité je, že segmenty Amazonu s vyššími maržemi pokračují v plném proudu.

Například předplatitelské služby společnosti, v čele s členstvím v Prime, stále rostou o zdravé dvouciferné procento. Vzhledem k tomu, že Amazon zvyšuje měsíční a roční náklady na Prime, neměl by mít problém zvýšit provozní marži předplatitelských služeb.

Ještě důležitější je pro Amazon rychlý růst Amazon Web Services (AWS). AWS je předním světovým poskytovatelem služeb cloudové infrastruktury a podle odhadů společnosti Synergy Research Group se ve čtvrtém čtvrtletí podílela na celosvětových výdajích na cloudovou infrastrukturu jednou třetinou. Přestože AWS přinesla v roce 2021 pouze 13 % čistých tržeb společnosti Amazon, byla zodpovědná za 74 % celoročního provozního zisku společnosti. AWS také v roce 2021 zvýšila tržby o skvělých 37 % na 62,2 miliardy dolarů.

Jinými slovy, Amazon roste ve všech segmentech s vysokou marží, které jsou nejdůležitější. To by mělo vést k rychlému růstu provozního cash flow společnosti přinejmenším do poloviny desetiletí, ne-li mnohem déle.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články