Odchod špičkových talentů z laboratoře Meta, která se snaží udržet krok s konkurencí

Mateřská společnost Facebooku Meta letos přišla o některé ze svých špičkových vědců zabývajících se umělou inteligencí, protože společnost pokračuje ve svém směřování k metaversu.

Mateřská společnost Facebooku Meta letos přišla o některé ze svých špičkových vědců zabývajících se umělou inteligencí, protože společnost pokračuje ve svém směřování k metaversu.

Podle lidí obeznámených s touto záležitostí a analýzy společnosti LinkedIn odešli v posledních měsících nejméně čtyři významní členové společnosti Meta AI. Vědci mezi sebou publikovali desítky vědeckých prací ve světoznámých časopisech a učinili několik průlomových objevů, které Meta využila k vylepšení Facebooku a Instagramu.

Karl Hermann, podnikatel v oblasti umělé inteligence, který pracoval v konkurenční laboratoři DeepMind, v pondělí pro CNBC uvedl, že skutečný počet by mohl být spíše půl tuctu, a dodal, že londýnská laboratoř AI společnosti zaznamenala alarmující počet odchodů. "Londýnská pobočka společnosti Meta se právě zhroutila a během šesti týdnů přišla o většinu svých špičkových výzkumníků," řekl.

Neil Lawrence, profesor strojového učení na univerzitě v Cambridge, řekl televizi CNBC, že ho to nepřekvapilo. "Mark [Zuckerberg] je teď celá Meta ... a v Londýně nikdy pořádně do ničeho neinvestovali," řekl.

Mezi těmi, kdo společnost opustili, je Edward Grefenstette, vědecký pracovník, který vedl úsilí společnosti Meta v oblasti umělé inteligence známé jako posilování učení, který odešel v únoru. Když ho CNBC kontaktovala, odmítl se k tomu vyjádřit.

Heinrich Kuttler, jeden z vedoucích výzkumných inženýrů společnosti Meta AI, v minulých týdnech odešel do společnosti Inflection AI, kterou založili spoluzakladatel společnosti DeepMind Mustafa Suleyman a miliardář Reid Hoffman. Kuttler nastoupil do společnosti Meta v lednu 2019 poté, co strávil více než dva roky v DeepMind.

Nedávno odešel také Ahmad Beirami, který v lednu opustil pozici výzkumného pracovníka ve společnosti Meta a nastoupil do stejné funkce ve společnosti Google.

V prosinci loňského roku opustil Douwe Kiela svou pozici vědeckého pracovníka ve společnosti Meta, kde strávil pět let. Nyní je vedoucím výzkumu v začínajícím podniku Hugging Face, který se zabývá umělou inteligencí.

Řada dalších zaměstnanců společnosti Meta AI buď odešla, nebo se očekává, že odejde v nadcházejících týdnech, uvedla pro CNBC osoba obeznámená s touto záležitostí, která si přála zůstat v anonymitě vzhledem k citlivé povaze této záležitosti. Dodali, že neexistuje jediný důvod, proč lidé odcházejí.

"Někteří lidé přejdou do jiné velké laboratoře, protože mají pocit, že jim to pomůže v kariéře nebo ve výzkumu," uvedl zdroj.

"Jiní odcházejí, protože kompenzace nebo možnosti zaměstnání pro jejich tým jsou lepší jinde," dodal zdroj. "Jiní chtějí jen začít podnikat nebo se zapojit do menší společnosti. U některých to může souviset s poklesem akcií společnosti Meta, ale neřekl bych, že je to nutně hlavní důvod."

Hlavní vědecký pracovník společnosti Meta pro umělou inteligenci Yann LeCun, který v roce 2013 spoluzaložil firemní laboratoř umělé inteligence po večeři v Zuckerbergově domě, sdělil CNBC prostřednictvím e-mailu, že "lidé mění své zájmy a jdou dál".

Dodal: "Ed [Grefenstette] se připojuje k nejmenovanému start-upu. Je mi líto, že odešel. Ale chápu, že se zájmy lidí mění. Nejsem si jistý, jaké jsou Heinrichovy plány. Nevím o žádném základním společném důvodu. Nedošlo k žádné zjistitelné migraci z FAIR (Facebook AI Research) Londýn ani z ostatních míst."

Stojí za zmínku, že do společnosti Meta v posledních letech nastoupilo také několik lidí z DeepMind a dalších laboratoří umělé inteligence.

Američtí technologičtí giganti v posledních letech investují do této oblasti velké prostředky, které jsou poháněny přesvědčením, že umělá inteligence změní svět, a většina peněz jde na nábor špičkových talentů z předních vysokých škol, jako jsou Oxford a Cambridge ve Velké Británii a MIT, Stanford a NYU v USA.

Nejnovější odchody ze společnosti Meta AI navazují na několik dalších velkých odchodů v posledních dvou letech. Rob Fergus, spoluzakladatel laboratoře Meta AI, opustil společnost Meta v roce 2020, aby se připojil k DeepMind a vybudoval tým DeepMind v New Yorku.

Marc'Aurelio Ranzato loni v srpnu opustil pozici vedoucího výzkumného pracovníka ve společnosti Meta AI a nastoupil do DeepMind.

Kromě laboratoře umělé inteligence společnosti Meta došlo v roce 2021 k řadě dalších významných odchodů v rámci celé společnosti.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články