Paul Krugman říká, že energetická krize Evropu neochromí, ale nechat ceny prudce stoupat "opravdu nepřipadá v úvahu"

I přes ruské omezení dodávek plynu by Evropa měla být schopna překonat energetickou krizi letošní zimy, uvedl v pátek laureát Nobelovy ceny a přední ekonom Paul Krugman.

I přes ruské omezení dodávek plynu by Evropa měla být schopna překonat energetickou krizi letošní zimy, uvedl v pátek laureát Nobelovy ceny a přední ekonom Paul Krugman.

"Fyzický nedostatek plynu, ačkoli je skutečný, by neměl být ochromující... Evropa by měla být schopna překonat zimu, aniž by zmrzla," napsal v článku pro New York Times a poukázal na vyšší než obvyklé zásoby energie v celé Evropské unii a dostupnost některých alternativních zdrojů energie.

Norsko vstoupilo do hry, aby nahradilo Rusko na pozici evropského dodavatele plynu číslo jedna, a EU nedávno dosáhla svého 80% cíle v zásobnících plynu o dva měsíce dříve, než bylo plánováno.

Krugman však upozornil, že problém je finanční a sociální. Nechat působit tržní síly je sice efektivní politická reakce, ale zároveň je "groteskně nespravedlivá", protože výrobci energie s nízkými náklady dosahují obrovských zisků, zatímco rodiny čelí finančnímu krachu kvůli účtům za energii, řekl.

"Existuje také makroekonomické riziko. Evropa má stále silné odbory a některé z nich budou moci požadovat zvýšení mezd, aby kompenzovaly prudce rostoucí životní náklady. Výsledkem by mohla být mzdově-cenová spirála, jejíž roztočení by bylo nákladné. Takže nechat ceny energií jen tak růst nepřipadá v úvahu," vysvětlil.

Inflace v eurozóně již prudce roste a v srpnu dosáhla meziroční míry 9,1 %. Zastavení toku plynu klíčovým plynovodem Nord Stream 1 Ruskem na neurčito by ji mohlo ještě zhoršit. Nizozemský futures kontrakt TTF, evropský benchmark pro zemní plyn, vyskočil o 28 % na 268 eur za megawatthodinu. A německý základní výkon na rok dopředu, evropský benchmark pro elektřinu, vzrostl o 23 % na 625 eur za megawatthodinu.

Evropská unie navrhla v zájmu kontroly cen energií zavedení cenového stropu pro plyn a elektřinu na příděl. Podle společnosti Rystad Energy se EU již dříve dohodla na dobrovolném snížení spotřeby plynu o 15 %, ale od začátku ruské invaze na Ukrajinu se poptávka po elektřině snížila pouze o 2,2 %.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články