Autor: Radka Guzi

Peněžní experti: Těchto 5 rad vám pomůže v roce 2022 uchránit vaše finance

Pokud jde o splnění novoročních předsevzetí, začít rok tou správnou nohou, může to znamenat hodně velké rozdíly. Totéž lze říct i o financích.

Pokud jde o splnění novoročních předsevzetí, začít rok tou správnou nohou, může to znamenat hodně velké rozdíly. Totéž lze říct i o financích. Osvojení si dobrých peněžních návyků v lednu se může doslova vyplatit do prosince.

To je důvod, proč skupina certifikovaných finančních plánovačů (CFP) radí a dává tipy na nový rok. Těchto pět rad vám může pomoci připravit se na finančně úspěšný rok 2022:

1.      Začněte analýzou rozpočtu na předchozí rok

Každý dobrý finanční plán začíná rozpočtem a analýza vašich výdajů na rok 2021 vám může pomoci vytvořit chytré cíle pro nový rok.

„Můžete se podívat na uplynulý rok a zjistit, co jste udělali a s čím jste spokojeni,“ říká Kasia Marczyk, prezidentka West Palm Beach, Anchor Wealth Group se sídlem na Floridě. "Podívat se do minulosti vám pomůže zjistit, za co skutečně chcete v budoucnu utratit."

Pohled do minulosti vám pomůže zjistit, co skutečně chcete v budoucnu utratit.

Součástí této analýzy by měly být chyby ve výdajích, kterých jste se dopustili. Ale Dennis Morton, spoluzakladatel Allentownu, Morton Brown Family Wealth se sídlem v Pennsylvanii, říká, že je stejně důležité „uznat si uznání“ za to, co jste udělali dobře.

„Ohlédněte se za posledních 12 měsíců a řekněte si: ‚Co jsem se naučil?‘,“ říká Morton. „Dejte si zde pár výher, abyste poznali, že jste schopni udělat pozitivní změnu, a pak se otočte a řekněte: ‚Jaké malé krůčky mohu udělat k větším cílům?‘“

Jakmile vytvoříte svůj nový rozpočet na rok, zvažte jeho revizi jednou za měsíc, zvláště pokud jste poprvé, říká Marczyk. Tímto způsobem se můžete neustále ujistit, že vše zůstává na správné cestě, a v případě potřeby provést úpravy v reálném čase.

"Každý měsíc je opravdu kritický," říká. "Protože pak můžete vidět, kde jste."

2.      Napište si své konkrétní finanční cíle

Každý poradce souhlasil s tím, že pokud si své cíle nenapíšete, bude pro vás těžší je dosáhnout.

To platí pro krátkodobé cíle, jako je spoření na nákup auta nebo domu, a dlouhodobé cíle, jako je vybudování hnízda v důchodu. A je to zvláště důležité pro páry, kde je komunikace o financích klíčová.

„Pokud je to všechno v hlavě jednoho člověka, může to být matoucí, když začnete mluvit o velkých rozhodnutích,“ vysvětluje Morton. "Myslím, že když to sepíšeme na papír, bude snazší komunikovat, když se na finančním rozhodování podílí více než jedna osoba."

Když si své cíle dáte na papír, bude snazší komunikovat, když se na finančním rozhodování podílí více než jedna osoba.

Laurie Allen, CFP v Long Beach v Kalifornii se sídlem v LA Wealth Management, jde o krok dále: Páry by měly záměrně společně probrat své finanční cíle, dodává.

„Pokud jste vdaná, sedněte si se svým partnerem a napište, čeho chcete dosáhnout,“ vysvětluje. „Abyste mohli svým penězům říkat, co máte dělat po celý rok, oproti tomu, abyste vám říkali, co máte dělat po celý rok.“

3.      Vybudujte si návyk kolem spoření nebo investování

Největší překážka k dosažení finančního cíle je často jednoduchá, lidé jim nedávají správnou prioritu.

„Pokud si založíte spořicí účet a řeknete: 'Dobře, na konci měsíce se podívám, co zbyde, a já si to uložím,' pak se obvykle nedostanete tam, kam potřebujete. “ poznamenává Marczyk.

Místo toho, když dostanete výplatu, odložte peníze, které chcete nejprve uložit nebo investovat, a začněte utrácet, jakmile to uděláte. V roce 2019 milionář Grant Sabatier pro CNBC Make It řekl, že mu tato strategie pomohla během pěti let rozšířit jeho bankovní účet ze 2 na 1 milion dolarů.

Stejný koncept platí pro jakékoli zvýšení nebo bonus na konci roku, který jste právě obdrželi: Tyto peníze navíc vám mohou pomoci navýšit vaše úspory a investice, a to přímo z brány.

„Je ideální čas jít do toho, a ještě trochu ušetřit,“ říká Charles Sachs, investiční ředitel společnosti Kaufman Rossin Wealth se sídlem v Miami. „Než to zasáhne vaše chamtivé ručičky, vložte z toho část do svých investic.“

4.      Investujte do své finanční gramotnosti

Sachs svým klientům vysvětluje, že pokud vynaloží cílené úsilí na to, aby se dozvěděli o penězích, i když je finanční témata nezajímají, mohou činit informovaná finanční rozhodnutí po zbytek svého života.

„Předstírejte, že vaším novým oblíbeným koníčkem jsou finance a učení se o penězích a investování,“ říká. "Najdi svého guru." Možná je to nějaký influencer na TikTok, který je opravdu dobrý s penězi na spoření. Možná je to časopis nebo kniha. Existuje spousta dobrých informací o základním blokování a řešení."

Trénink svého mozku, aby se učil o penězích, se pravděpodobně vyplatí více než cokoli jiného, ​​co kdy děláte.

Pro začátečníky

Sachs doporučuje „Building Wealth“, bezplatnou knihu vydanou Federální rezervní bankou v Dallasu. Kniha je dostupná online a na vyžádání je k dispozici v tištěné podobě.

„Trénink svého mozku, aby se učil o penězích, se pravděpodobně vyplatí více než cokoliv jiného, ​​co kdy děláte,“ dodává Sachs.

5.      Bez ohledu na to, začněte okamžitě

Je snadné najít výmluvy, proč není správné načasování. Možná je to pokles trhu nebo řešíte osobní problémy. Ať tak či onak, uvádí Morton, měli byste najít způsob, jak začít okamžitě.

„Někdy je tak frustrující slyšet, když si lidé myslí, že je správný čas začít,“ říká Morton. „Připomíná mi to přísloví: Nejlepší čas zasadit strom byl minulý rok a další nejlepší čas je právě teď.“

Jeho zdůvodnění: Čím dříve začnete, tím více času musí vaše peníze růst. A když plánujete do budoucna na desítky let, dokonce i drsný první rok spoření nebo investování by měl být stěží odrazem vašeho radaru.

„Jakmile to začnete dávat do kontextu dlouhodobého myšlení, pak vám to začne trochu toho strachu brát,“ vysvětluje. „Měsíc nebo rok je opravdu příliš krátká doba na to, abychom se jím zabývali.“

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články