Podle analytika společnosti Rystad Energy má evropská energetická krize na stupnici děsivosti 8 bodů z 10

Evropská energetická krize je "děsivá" a problémy se hromadí, aby ji ještě zhoršily, tvrdí Fabian Ronningen, vedoucí analytik společnosti Rystad Energy.

Evropská energetická krize je "děsivá" a problémy se hromadí, aby ji ještě zhoršily, tvrdí Fabian Ronningen, vedoucí analytik společnosti Rystad Energy.

"Od jedné do deseti bych jí dal asi osm," řekl Ronningen v rozhovoru pro Insider o rozsahu krize. "Děsivé je dobrý způsob, jak to popsat."

Evropská energetická krize, kterou odstartovala ruská invaze na Ukrajinu a prohloubily západní sankce, způsobila, že se Německo, Francie a další země obávají nedostatku dodávek v letošní zimě.

Ve zjevné odvetě za sankce Rusko snížilo tok zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 na pouhých 20 %, což způsobilo prudký nárůst cen. Ruský státní energetický gigant Gazprom uvedl, že evropské ceny zemního plynu by se tuto zimu mohly vyšplhat o dalších 60 %, protože vývoz do regionu dále klesá.

Holandské velkoobchodní ceny zemního plynu, které jsou evropskou referenční cenou, se na jaře 2022 vyšplhaly na rekordní úroveň téměř 335 eur, tedy 341 dolarů za megawatthodinu, uvádí agentura Reuters. Od té doby ceny klesly zpět na zhruba 225 eur za megawatthodinu, což je stále skok o zhruba 300 % od začátku roku 2022.

Zhoršuje to i nahromadění problémů souvisejících s energetikou v Norsku, Francii, Německu a Rusku. "V posledních několika týdnech máte stále větší pocit, "jak špatné to může být?"," řekl Ronningen.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články