Autor: Filip Kejval

Podle banky JPMorgan se ceny benzinu v USA s počátkem letní sezóny blíží k 6 dolarům za galon

Podle prognózy společnosti JPMorgan Kaliforňané platí za benzin 6 dolarů za galon a zdá se, že se k nim přidá i zbytek USA, který bude za pohonné hmoty platit tak vysokou cenu.

Podle prognózy společnosti JPMorgan Kaliforňané platí za benzin 6 dolarů za galon a zdá se, že se k nim přidá i zbytek USA, který bude za pohonné hmoty platit tak vysokou cenu.

"S očekáváním silné poptávky po pohonných hmotách by maloobchodní cena v USA mohla do srpna vzrůst o dalších 37 % na celostátní průměr 6,20 USD/gal," uvedla v úterý ve své poznámce Natasha Kaneva, vedoucí oddělení výzkumu komodit ve společnosti JPMorgan. Výhled přišel několik dní před svátkem Memorial Day, tradičním začátkem letní řidičské sezóny, která trvá až do Svátku práce na začátku září.

Číslo 37 % vychází z toho, že průměrná maloobchodní cena benzinu v zemi v úterý poprvé překročila 4,50 dolaru za galon. Tato cena byla o 0,50 dolaru vyšší než před měsícem a znamenala "obrovský skok" oproti 3,04 dolaru za galon ve stejný den v roce 2021, uvedl Kaneva.

Podle údajů autoklubu AAA činí průměrná cena galonu běžného benzinu v Kalifornii 6,05 USD.

Ceny plynu v USA letos prudce vzrostly v důsledku prudkého nárůstu cen ropy, zejména poté, co producent ropy Rusko koncem února zahájilo válku proti Ukrajině. Cena ropy Brent, která je mezinárodním benchmarkem, a ropy West Texas Intermediate přesáhla 100 dolarů za barel a na dosavadním vrcholu v roce 2022 vyskočila cena ropy Brent ke 140 dolarům za barel. Ceny ropy Brent a WTI se ve středu obchodovaly kolem 109 dolarů za barel.

Ceny ropy ustoupily z letošních maxim, ale ceny plynu neustále rostou. USA dosáhly "drahého milníku" a obyvatelé téměř všech států USA nyní platí za benzín nejméně 4 dolary za galon, uvedla tento týden společnost AAA.

"Vysoké ceny ropy, která je klíčovou složkou benzinu, jsou příčinou vysokých cen pro spotřebitele," uvedl v pondělním prohlášení autoklubu AAA jeho mluvčí Andrew Gross. "Dokonce ani každoroční sezónní pokles poptávky po benzinu během období klidu mezi jarními prázdninami a svátkem Memorial Day, který by za normálních okolností pomohl snížit ceny, nemá letos žádný vliv."

Podle AAA probíhal každoroční přechod na dražší letní směs benzinu, což je změna, která obvykle zvyšuje cenu benzinu o 7 až 10 centů na galon v závislosti na trhu.

Podle AAA se ceny benzinu v Georgii, Kansasu a Oklahomě stále pohybovaly pod 4 dolary za galon.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články