Podle JPMorgan je akciový trh připraven na silnou druhou polovinu roku 2022, protože americká ekonomika se vyhne recesi

Investoři by se měli připravit na silné výnosy na akciovém trhu v druhé polovině roku 2022, protože americká ekonomika se vyhne recesi, uvedla ve čtvrtek ve své zprávě banka JPMorgan.

Investoři by se měli připravit na silné výnosy na akciovém trhu v druhé polovině roku 2022, protože americká ekonomika se vyhne recesi, uvedla ve čtvrtek ve své zprávě banka JPMorgan.

Důvěra banky pramení z jejího názoru, že se roční míra inflace ve druhé polovině roku sníží na polovinu, z 9,4 % na 4,2 %, což "umožní centrálním bankám otočit a vyhnout se hospodářskému poklesu", uvedl Marko Kolanovic z JPMorgan.

Takto prudký pokles by mohl být způsoben pouze příměřím mezi Ruskem a Ukrajinou, které JPMorgan očekává ve druhé polovině roku, kdy si ekonomické náklady války plně uvědomí mnoho zemí včetně Ruska.

Klesající inflace by byla vítaná jak pro investory, tak pro spotřebitele poté, co zadržovaná poptávka a narušení dodavatelského řetězce v důsledku války a čínských výluk COVID-19 přispěly k dosažení 40letých maxim inflace.

JPMorgan nejenže neočekává, že by v dohledné době došlo k hospodářské recesi, ale očekává i opětovné zrychlení globálního hospodářského růstu, uvádí se v poznámce.

Uvedla, že velkou měrou se na tomto růstu bude podílet Čína, jejíž ekonomika by mohla ve druhé polovině roku vzrůst až o 7,5 %, pokud nedojde k obnovení výluk. Tento silný růst se podle banky přenese i do dalších rozvíjejících se tržních ekonomik.

Názor banky JPMorgan, že k recesi nedojde, je na hony vzdálený tomu, co říká většina bank na Wall Street; v posledních týdnech Deutsche Bank, Citi a Wells Fargo odhadují pravděpodobnost recese přibližně na 50 %.

Důvodem pro silné výnosy na akciových trzích do konce roku je vyhnutí se recesi, což je umocněno skutečností, že mnoho tříd aktiv se obchoduje 60 až 80 % pod svými maximy, což v podstatě znamená, že se počítá s hlubokým a dlouhodobým hospodářským poklesem, uvádí se v poznámce. Kromě toho jsou nálada a pozice investorů na několikaletém minimu.

"Nejde tedy o to, že bychom si mysleli, že svět a ekonomiky jsou ve skvělé kondici, ale jen o to, že průměrný investor očekává ekonomickou katastrofu, a pokud se nenaplní, rizikové třídy aktiv by mohly získat zpět většinu svých ztrát z prvního pololetí," uzavřel Kolanovič.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články