Autor: Filip Kejval

Podle Larryho Finka ze společnosti BlackRock se akciový trh v roce 2022 plně nezotaví, protože vysoká inflace bude přetrvávat několik let.

Podle generálního ředitele společnosti BlackRock Larryho Finka je nepravděpodobné, že by se akciový trh ještě letos zcela zotavil, protože inflace zůstává vysoká.

Podle generálního ředitele společnosti BlackRock Larryho Finka je nepravděpodobné, že by se akciový trh ještě letos zcela zotavil, protože inflace zůstává vysoká.

Když se ho ve čtvrtek pozdě večer v televizi Bloomberg zeptali, zda trhy mohou v druhé polovině roku ztráty vyrovnat, odpověděl: "Pravděpodobně ne - ne úplně."

Poznamenal, že trhy se rekalibrují na přísnější měnovou politiku, přičemž růstové akcie zaznamenaly většinu poklesu. Dodal, že rostoucí akcie energetických a komoditních společností mezitím maskují část slabosti indexů.

"Takže když se podíváte na volatilitu na trhu a na rozpětí mezi vítězi a poraženými, je to letos dost široké," řekl Fink.

Zisky z dřívějšího období pandemie spojené s COVID se obracejí a nyní se více uznává, že vysoká inflace bude pravděpodobně přetrvávat "po řadu let", řekl.

Dodal, že Federální rezervní systém je špatně vybaven k tomu, aby se řádně vypořádal s nejvyšší inflací za posledních 40 let, protože většina problémů pramení z politických rámců a nabídkových šoků.

"Domnívám se, že inflace je založena na některých velkých změnách v makropolitice, které měly dobré úmysly, ale jejich nezamýšlené důsledky jsou spíše inflační," řekl Fink.

Komentáře přicházejí v době, kdy se Fed pokouší řešit inflaci agresivním plánem zpřísňování. Místopředsedkyně Fedu Lael Brainardová ve čtvrtek pro CNBC uvedla, že v nejbližší době nevidí pauzu ve zvyšování sazeb.

Šéf společnosti BlackRock však zcela nezopakoval názory generálního ředitele JPMorgan Jamieho Dimona, který varoval před "hurikánem" na obzoru pro trhy. Místo toho se Fink domnívá, že Wall Street čeká smíšený pytel scénářů a nakonec by se mohl udržet současný status quo nevýrazné výkonnosti až do roku 2023.

"Dokážu si představit i scénář, kdy se budeme příští rok nebo dva potácet na této úrovni," řekl Fink. "Jediné, co mohu říci s naprostou jistotou, je, že budeme žít ve větší nejistotě."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články