Autor: Adam Spáčil

Podle manažera hedgeového fondu Boaze Weinsteina by americký akciový trh mohl zasáhnout desetiletí trvající medvědí trh, protože Fed začne vážně snižovat svou bilanci ve výši 9 bilionů dolarů

Manažer hedgeových fondů Boaz Weinstein varuje investory před možným desítky let trvajícím medvědím trhem, který bude sužovat americké akcie podobně jako pokles, s nímž se od roku 1989 potýká japonský akciový trh.

Manažer hedgeových fondů Boaz Weinstein varuje investory před možným desítky let trvajícím medvědím trhem, který bude sužovat americké akcie podobně jako pokles, s nímž se od roku 1989 potýká japonský akciový trh.

Japonský index Nikkei 225 dosáhl svého vrcholu v roce 1989 a nikdy se již nevrátil na svá maxima, protože stárnoucí a klesající populace vyvolává obavy, jak se bude země vyvíjet v budoucnosti. Nikkei je stále o 30 % nižší než jeho historické maximum.

Weinstein, který řídí téměř 5miliardový hedgeový fond Saba Capital, řekl listu Financial Times, že politika kvantitativního zpřísňování Federálního rezervního systému povede k velkému poklesu cen aktiv. Jinými slovy, nebojujte s Fedem.

"Jsem velmi pesimistický. Na konci toho všeho není duha. [Kvantitativní zpřísňování] bude pro investory skutečným protivětrem," řekl Weinstein v rozhovoru pro FT.

Weinstein se zaměřuje na plány Fedu na snížení své rozvahy v hodnotě téměř 9 bilionů dolarů, která se od finanční krize v roce 2008 a nástupu pandemie COVID-19 značně rozšířila, když byla zavedena řada opatření kvantitativního uvolňování na podporu likvidity na úvěrových trzích.

Nyní je však Fed na cestě ke snížení své rozvahy o 95 miliard dolarů měsíčně, a to odbouráním kombinace držby státních dluhopisů a cenných papírů krytých hypotékami. A to bude sloužit jako protivítr, protože Fed prodává své dluhopisy na trhu, čímž v podstatě vysává likviditu z finančních trhů.

"Není důvod, aby toto obtížné [ekonomické] období trvalo jen dvě až tři čtvrtletí [a] ... není důvod si myslet, že nás čeká měkké přistání nebo mělká recese," řekl Weinstein.

Fed stále doufá v měkké přistání, i když pokračuje v dalším zvyšování úrokových sazeb, přičemž centrální banka v zápisu ze zářijového zasedání zdůraznila, že trh práce zůstává stále silný a míra nezaměstnanosti se pohybuje poblíž několikaletých minim.

Weinstein však nezadržuje dech a pro FT uvedl, že rozvinuté akciové trhy, jako je americký, "by určitě mohly" následovat cestu japonského indexu Nikkei 225. "To by mohlo vést k recesi," řekl Weinstein.

"To změnilo psychologii toho, zda být akcionářem je tak ceněný status," řekl Weinstein.

Nyní se investoři musí potýkat s mnoha hlavními riziky, včetně pokračujícího ruského konfliktu na Ukrajině, zpomalující ekonomiky v Číně a rostoucí inflace a úrokových sazeb.

Manažer hedgeového fondu drží swapy úvěrového selhání jako pojistku proti dalším ztrátám akcií, protože se domnívá, že recese nakonec povede k selhání podniků a rozšíření úvěrových spreadů.

"V tomto výprodeji se kolem vás točí tolik problematických věcí, z nichž některé jsou protichůdné. Panuje zde spousta strachu, ale lidé měli spoustu času na to, aby se nad [problémy] zamysleli," řekl Weinstein.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články