Autor: Filip Kejval

V souvislosti s vyostřujícím se bojem proti inflaci ztrácí spekulace ve stylu meme-stock poslední zbytky vzduchu

Bublina obchodování s memy je pravděpodobně definitivně u konce a hřebíčkem do rakve je zostření boje Federálního rezervního systému proti inflaci, protože trhy čeká na konci tohoto měsíce další velké zvýšení sazeb.

Bublina obchodování s memy je pravděpodobně definitivně u konce a hřebíčkem do rakve je zostření boje Federálního rezervního systému proti inflaci, protože trhy čeká na konci tohoto měsíce další velké zvýšení sazeb.

Fond Roundhill Meme ETF, který sleduje koš meme akcií (definovaných jako akcie, které vykazují "kombinaci zvýšené aktivity na sociálních sítích a vysokého zájmu o krátké pozice"), výrazně zaostává za širším trhem a od začátku roku klesl o více než 50 %.

Fond VanEck Social Sentiment ETF (ticker BUZZ), který investuje do akcií, jež se silně angažují ve zpravodajství a na sociálních sítích, se také výrazně propadl a v letošním roce se propadl o 40 %.

Takové ztráty však lze interpretovat jako znamení, že na trhu dochází k určitému návratu k základům a někteří nezkušení obchodníci, kteří podporují akcie společností, jež se jinak potýkají s problémy, z trhu odcházejí.

A zatímco někteří naříkají nad dopadem boje Fedu proti inflaci na akciový trh, výsledek vyplavení nejspekulativnějších aktiv lze považovat pouze za pozitivní.

"Vytváří to úžasnou příležitost pro odborné obchodníky, kteří mohou přijít a dominovat," řekl Raju. "Prošli jsme fází téměř 24 měsíců, kdy ocenění na veřejném trhu a ocenění na soukromém trhu [nemělo] za sebou žádné silné fundamenty," řekl Raju. "Myslím, že tato korekce bude pro trh zdravá."

Manévry Fedu značně zmírnily vyhlídky akcií a ekonomiky. Bank of America odhaduje, že index S&P 500 skončí v roce 2022 na úrovni 3600 bodů a že v letošním roce přijde recese.

"Obecná nálada, kterou nyní vidíme mezi obchodníky, je velmi, velmi negativní," řekl Raju a poukázal na červnový údaj o CPI, který ukázal nejvyšší inflaci za posledních 41 let. "Fed má v tuto chvíli jediný cíl, a to snížit tu zatracenou inflaci."

Raju předpovídá, že centrální banka bude pokračovat v minimálně dvou agresivních zvýšeních sazeb, a to až o 100 bazických bodů na příštím zasedání a potenciálně o 75 bazických bodů poté, což by mohlo znamenat další bolest pro akcie, zejména pokud v reakci na to opět vzrostou očekávání recese.

Prozatím však přísnější měnová politika pravděpodobně znamená konec bubliny obchodování s akciemi v tomto cyklu, přinejmenším do doby, než bude inflace pevněji pod kontrolou, uvedl Raju. A to by mohlo chvíli trvat, slibuje více volatility a další otřesy spekulativních aktiv, jak se ekonomika a trhy budou přizpůsobovat novým podmínkám.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články