Podle společnosti Morgan Stanley přišli maloobchodní obchodníci o všechny peníze, které získali během pandemie

Mnoho maloobchodních obchodníků dosáhlo během pandemie obrovských zisků, protože vsadili na technologické akcie, jako je výrobce čipů AMD a společnost Nio, která vyrábí elektromobily.

Mnoho maloobchodních obchodníků dosáhlo během pandemie obrovských zisků, protože vsadili na technologické akcie, jako je výrobce čipů AMD a společnost Nio, která vyrábí elektromobily.

Nyní však o vše přišli.

Obchodní tým Morgan Stanley odhadl, že amatérští investoři jsou nyní přesně tam, kde v lednu 2020 začínali, uvedla agentura Bloomberg.

Miliony Američanů začaly během pandemie aktivně investovat na akciových trzích, protože uvízli doma a neměli za co utratit své peníze.

Tuto armádu retailových obchodníků přitahovaly rychle rostoucí technologické společnosti a tzv. meme stocks. Mezi nejoblíbenější akcie v roce 2021 patřily Apple, AMD, Nio, Tesla a řetězec kin AMC.

Technickým akciím se dařilo zejména v roce 2020 a v první polovině roku 2021, kdy vlády a centrální banky pumpovaly peníze do ekonomik a tlačily investory do spekulativnějších koutů trhu.

Kroky Federálního rezervního systému směřující k agresivnímu zvyšování úrokových sazeb však ukončily éru snadných peněz a přispěly k dramatickému propadu akcií technologických a memetických společností.

Společnost Nio se propadla o 74 % oproti svému maximu z června 2021, AMD o 45 % oproti svému maximu z listopadu a Tesla o 34 % oproti maximu z téhož měsíce. Technologický index Nasdaq 100 se od svého vrcholu v prosinci propadl o více než 25 %.

Maloobchodníci nakoupili v dubnu akcie za 14 miliard dolarů, což je druhý nejpomalejší nárůst od konce roku 2020, uvedla podle agentury Bloomberg společnost Morgan Stanley.

Údaje banky ukázaly, že amatérští investoři stále častěji nakupují pesimistické "put" kontrakty, které vydělávají na poklesu akcií, než optimistické "call" kontrakty.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články