Autor: Adam Spáčil

Podle zprávy společnosti BlackRock hrozí od invaze Vladimira Putina na Ukrajinu ztráty z držby ruských aktiv ve výši více než 17 miliard dolarů

Podle zprávy listu Financial Times společnost BlackRock od invaze Vladimira Putina na Ukrajinu přišla o více než 17 miliard dolarů ze svých podílů v ruských aktivech.

Podle zprávy listu Financial Times společnost BlackRock od invaze Vladimira Putina na Ukrajinu přišla o více než 17 miliard dolarů ze svých podílů v ruských aktivech.

Podle údajů firmy drželi klienti na konci ledna ruská aktiva v hodnotě přes 18 miliard dolarů, ale správce aktiv v hodnotě 10 bilionů dolarů následně většinu z nich snížil téměř na nulu. ETF iShares Russia společnosti BlackRock, který se obchoduje pod tickerem ERUS, zaznamenal od začátku ukrajinské krize pokles spravovaných aktiv z 600 milionů dolarů na méně než 1 milion dolarů.

Západní země v uplynulých dvou týdnech uvalily na Rusko hospodářské sankce, které znemožnily prodej většiny aktiv uvedených v zemi. Goldman Sachs se ve čtvrtek stala první velkou bankou na Wall Street, která ukončila své aktivity v Rusku.

Společnost BlackRock sice v Rusku nikdy neotevřela pobočku, ale investovala do ruských akcií pro své klienty, kteří se chtěli na tamním trhu angažovat. Ve středu také oznámila, že ze svého fondu iShares BRIC ETF vypouští písmeno R.

Výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti BlackRock Larry Fink pochválil sankce a odsoudil ruskou invazi.

"Kapitál stahují investoři a společnosti, které v Rusku dlouhodobě podnikají," napsal minulý týden na LinkedIn. "To ukazuje, jak mohou kapitálové trhy konstruktivně fungovat, aby poskytly kapitál těm, kteří pracují v rámci systému, a rychle ho odepřely těm, kteří působí mimo něj."

"Stojíme na straně ukrajinského lidu a odsuzujeme brutální agresi ruské vlády," dodal Fink.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články