Autor: Radka Guzi

Porazí Putina jeho vlastní ekonomika?

Již několik týdnů čelí Ukrajinci ruské agresi a ukončení bojů je v nedohlednu. Poslední zprávy jsou opravdu děsivé a vypovídají o nelítostném krveprolití. Ovšem jak tato situace může skončit? Porazí Putina jeho vlastní ekonomika?

Již několik týdnů čelí Ukrajinci ruské agresi a ukončení bojů je v nedohlednu. Poslední zprávy jsou opravdu děsivé a vypovídají o nelítostném krveprolití. Ovšem jak tato situace může skončit? Nejenom ekonomové si pokládají tuto otázku a snaží se na ni nalézt odpověď. Podle některých ekonomických názorů by mohla Putina porazit jeho vlastní ekonomika. Čemu všemu musí ruský prezident čelit z hlediska své vlastní ekonomiky? Jedno je jisté, ruský prezident Putin nemá v dnešním světe jakoukoliv šanci svůj boj vyhrát. I za předpokladu, že zabere celé území Ukrajiny, nebude světem nikdy akceptován, a naopak bude čelit velké škále sankcím.

Protahování a vleklý způsob ruské vojenské invaze s sebou přináší nemalé problémy. Takovýto akt je velmi nákladný a náročný pro kteroukoliv ekonomiky, na tož pro tu ruskou, která nebyla v dobré kondici ani před 24. únorem 2022. Okupující armáda má zkrátka vysokou spotřebu jídla, pohonných hmot a financí.

Ruský prezident sice nepřipouští sebemenší problémy, to ovšem neznamená, že se s nimi občané Ruska nepotýkají. Je zřejmé, že obyvatelé Ruska bohužel nemají plnohodnotné a důvěryhodné informace ohledně aktuálního dění. Z ruských médií je patrné, že dochází k „překrucování“ informací a celou situaci ruská média zlehčují. I přesto ale ruští obyvatelé si museli povšimnout, že se spoustu obchodů a firem zavírá a že jsou některé komodity a služby nedostupné.

Putin působí dojmem, že celou situaci drží pevně v rukou, tím sice dokáže zapůsobit na některé lidi, ovšem ekonomika se takto „ošálit“ nedá. Ruský prezident dostal svoji zemi do totální ekonomické izolace a mezi posledními kroky, které ho dělí od absolutní ekonomické izolaci je obchod s fosilními palivy. Ovšem i zde je již téměř rozhodnuto, že se jedná pouze o otázku času. I když některé státy, jako například Maďarsko, se snaží vystupovat v otázce plynu a roky k Rusku, vlídněji a vstřícněji, pro Rusko to vůbec nevypadá dobře.

Pravdou je to, že ruská ekonomika díky sankcím od EU a USA opravdu „dostává zabrat.“ Ruskou měnu nikdo nechce, firmy odmítají s Ruskem obchodovat a nyní nové sankce budou zakazovat také ruskou lodní a nákladní dopravu.

Ekonomické důsledky sankcí budou mít čím dál tím větší dopad na Rusko a s největší pravděpodobností zapříčiní taktéž zhoršení životních podmínek Rusů. Prezidentovo jednání povede k tomu, že lidé budou chudší a rozdíly mezi ekonomicky slabšími a oligarchy se ještě více prohloubí. Putin tak přivede do své země nedostatek komodit a služeb a zřejmě také nedostatek potravin.

I přesto, že se ruskému prezidentovi daří cenzurovat média a jakýkoliv nesouhlas rychle utišit, tak tyto ekonomické důsledky jeho chování utišit zcela jistě nepůjdou. Nespokojenost s ruskou ekonomikou pociťují ať už oficiálně či nikoliv taktéž místní oligarchové, kterým byl zmražen jejich majetek a nemohou s ním aktuálně disponovat.

Podle sledu událostí lze uvažovat o tom, že Putin opravdu nedisponuje ekonomickým vzděláním a jeho strategie „jít až na krev,“ se mu zákonitě nemůže vůbec vyplatit. I po skončení vojenského tažení bude Rusko ještě dlouho platit za tento neomluvitelný vojenský akt. Rusko je navíc pořád státem, který má závazky v podobě půjček, které musí splácet, a to v dolarové měně. To Rusko staví do pozice, kdy bude téměř každé splátkové období vystaveno možnosti neschopnosti splácet úroky ze svých dluhů, což by mohlo také vést k samotnému bankrotu Ruska.

Ruský prezident Putin možná nebude poražen pomocí vojenské síly, nýbrž ho může porazit jeho vlastní ekonomika, která jeho mocenskou strategii nebude schopna udržet a rozpadne se ve svých základech.

Zdroje:

unsplash.com

Nejnovější články