Potřeba zavést omezení cen ruské ropy je stále naléhavější, protože Moskva plánuje nasadit další vojáky do bojů na Ukrajině, uvedl ve středu ve zprávě zveřejněné agenturou Reuters vysoký ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
"Rusko svádí poslední boj, takže musíme být ještě jednotnější, a to i v politice sankcí," řekl Oleg Ustěnko, hlavní ekonomický poradce Zelenského. "Musíme odříznout režim od krvavých peněz, které používají k zabíjení našich lidí."
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu oznámil, že Rusko mobilizuje další vojáky pro válku na Ukrajině. Moskva, jejíž armáda utrpěla během invaze četné neúspěchy, plánuje povolat až 300 000 záložníků. Putin také narážel na ruský jaderný arzenál a prohlásil, že země použije všechny své zdroje "na obranu našeho lidu".
Skupina sedmi průmyslových demokracií se na začátku tohoto měsíce dohodla, že bude pracovat na stanovení cenového stropu na ruskou ropu, aby omezila příjmy Moskvy. Zatím nebylo oznámeno, jaká výše limitu bude stanovena.
"S mechanismem cenového stropu postupujeme poměrně rychle, diskuse jsou téměř dokončeny," řekl Ustenko agentuře Reuters.
G7 chce cenový strop spustit do 5. prosince, kdy Evropská unie zavede částečný zákaz dovozu ruské ropy. Záměrem je zakázat služby, jako je pojištění, přepravcům, kteří přepravují ruskou ropu nad cenový strop.
Od konce února, kdy začala válka, se největšími dovozci ruské ropy staly Indie a Čína. Podle Financial Times tyto dvě země nakoupily ve druhém čtvrtletí ve srovnání s prvním čtvrtletím další ruskou ropu za 9 miliard dolarů.
Cena ruské ropné směsi Ural se ve středu obchodovala za 71,05 USD za barel, což je méně než cena ropy Brent, která je mezinárodním benchmarkem, na úrovni 87,74 USD.
Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com