Přední ruské banky začaly půjčovat jüany a převádět čínskou měnu mimo systém SWIFT

Ruské přední banky prohloubily své vazby na čínskou měnu a finanční systém, protože západní sankce brání Moskvě v přístupu ke globálním sítím.

Ruské přední banky prohloubily své vazby na čínskou měnu a finanční systém, protože západní sankce brání Moskvě v přístupu ke globálním sítím.

Sberbank v úterý oznámila, že začala půjčovat peníze v jüanech, protože se snaží nahradit dolarové a eurové transakce.

"Nemyslím si, že se Rusko vrátí do takové situace, kdy bude mít dolar vliv na domácí ekonomiku," řekl podle agentury Reuters generální ředitel Sberbank German Gref na ruském Východním ekonomickém fóru ve Vladivostoku.

VTB v úterý také uvedla, že je první ruskou bankou, která zahájila převody peněz do Číny prostřednictvím jüanu mimo síť zpráv SWIFT, která je páteří globálního finančního systému.

Maximální výše převodu pro jednu transakci je zhruba 20 milionů rublů, což odpovídá 328 677 dolarům, zatímco měsíční limit je 100 milionů dolarů.

Banka také začne ještě letos poskytovat úvěry v jüanech a dalších takzvaných "přátelských" nezápadních měnách.

"Nová realita vede k masivnímu odmítání používání dolaru a eura v mezinárodním platebním styku," uvedl generální ředitel VTB Andrej Kostin. "Spuštění systému převodu jüanů výrazně zjednoduší práci ruských firem a jednotlivců s čínskými partnery, což zvýší popularitu jüanu v naší zemi."

Rusko sice vyvinulo vlastní síť s názvem Systém pro přenos finančních zpráv, VTB však dodala, že mimo STFM je stále potřeba alternativa k SWIFT.

Západní sankce v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu si vzaly na mušku schopnost Kremlu provozovat globální bankovnictví tím, že zemi odřízly od systému SWIFT a zmrazily její devizové rezervy držené v zahraničí.

Od únorové invaze však Rusko silněji přijalo jüan jako potenciální alternativní platební metodu. Objemy obchodů s rublem a jüanem prudce vzrostly a Rusko je nyní třetím největším trhem pro transakce s jüanem mimo čínskou pevninu.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články