Autor: Filip Kejval

Příjmy Íránu z vývozu ropy a plynu vzrostly o 60 %, protože válka s Ruskem způsobila prudký nárůst cen energií

Příjmy Íránu z vývozu energií vzrostly v posledních dvou měsících meziročně o 60 % díky prudkému nárůstu tržních cen.

Příjmy Íránu z vývozu energií vzrostly v posledních dvou měsících meziročně o 60 % díky prudkému nárůstu tržních cen.

Představitel ruského ministerstva ropného průmyslu Ali Forouzandeh uvedl, že země zaznamenává "dramatický" nárůst příjmů z prodeje ropy a souvisejících energetických produktů, a to navzdory tvrdým sankcím uvaleným na zemi, informovala v neděli agentura Shana.

Forouzandeh řekl státní tiskové agentuře, že příjmy za první dva měsíce kalendářního roku, který začal 21. března, dosáhly 2,45 miliardy dolarů. Ve srovnání s 1,5 miliardy dolarů ve stejném období předchozího roku.

Ruská invaze na Ukrajinu koncem února prudce zvýšila světové ceny energií. Spojené království a USA zakázaly dovoz ropy z Ruska. Maďarsko se postavilo proti plánu Evropské unie učinit totéž, ale mnoho západních společností se "samo sankcionuje".

Ropa Brent, mezinárodní benchmark, se v pondělí obchodovala za přibližně 116 USD za barel, což je zhruba o 50 % více než na začátku roku.

Nárůst cen energií zmírnil část finanční bolesti způsobené sankcemi uvalenými na Rusko a pomohl Moskvě získat zahraniční měnu.

Prospěla také Íránu, a to navzdory přísným západním sankcím, které omezují možnost země prodávat svou ropu. Nejnovější sankce zavedl prezident Donald Trump poté, co USA v roce 2018 odstoupily od íránské jaderné dohody.

"Příjmy z vývozu ropy, plynového kondenzátu, zemního plynu, ropných produktů a petrochemických výrobků se v prvních dvou měsících letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku dramaticky zvýšily," uvedl podle Shana Forouzandeh.

Podle statistického úřadu Saúdské Arábie se zvýšil i vývoz ropy, který jen v březnu dosáhl šestiletého maxima 30 miliard dolarů.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články