Proč se akcie Alibaba tento týden propadly

Gigant v oblasti elektronického obchodování dostal dokonalou bouři špatných zpráv; když prší, tak někdy i leje.

Co se stalo

Akcie společnosti Alibaba (BABA) se tento týden propadly až o 18,7 %. V pátek při uzavření trhu se akcie propadly o 15,4 %.

Nebyl to jeden jediný katalyzátor, ale spíše trojice špatných zpráv, které poslaly poskytovatele elektronického obchodu dolů.

Co tedy

Akcie byly v pondělí zasaženy zprávami o tom, že Alibaba je jednou z několika společností, které byly pokutovány za porušení regulačních předpisů. Čínský Státní úřad pro regulaci trhu uložil pokutu ve výši 2,5 milionu jüanů (zhruba 370 000 USD) za nenahlášení pěti akvizic vládním antimonopolním regulátorům. Společnost Alibaba dosáhla v loňském roce příjmů ve výši 134,5 miliardy dolarů, takže pokuta je kapkou v moři. Přitahování neustálého pohledu čínských vládních dozorčích orgánů však nikdy není pozitivní.

Ve čtvrtek se situace zhoršila, když se objevila zpráva, že vedoucí pracovníci cloudového segmentu společnosti Alibaba byli předvoláni před čínské úřady v Šanghaji v souvislosti s rozsáhlou krádeží dat, která byla odhalena v červnu. Informace o téměř miliardě čínských obyvatel byly kompromitovány a nabídnuty k prodeji na internetu za zhruba 200 000 dolarů. Vyšetřování odhalilo, že data, která byla uložena v cloudu společnosti Alibaba, byla více než rok nezabezpečená, což hackerům umožnilo přístup k informacím a jejich konečné stažení.

Závěr týdne se nesl v nepříznivém duchu, neboť měsíční údaje o čínské ekonomice ukázaly, že se makroekonomické podmínky dále zhoršily a zaznamenaly nejpomalejší tempo růstu za více než dva roky. Hrubý domácí produkt (HDP) země v červnu meziročně vzrostl o pouhých 0,4 %, což je hluboko pod 1% růstem, který předpokládali ekonomové. V mezičtvrtletním srovnání byly výsledky ještě horší a zdaleka nedosáhly 4,8 %, které vygeneroval v prvním čtvrtletí. Zhoršující se ekonomickou situaci dále zhoršuje téměř rekordní nezaměstnanost a prudce rostoucí inflace.

Co teď

Společnost Alibaba je již nyní volatilní akcií, kterou trápí zpomalující se tempo růstu, protože její segmenty obchodu v Číně a cloud computingu vzrostly o pouhých 8 %, resp. 12 %. A to ještě předtím, než se objevily nejnovější problémy.

Zpomalující se ekonomika, rekordní nezaměstnanost a rostoucí inflace snižují kupní sílu spotřebitelů. Když se k tomu přidá nechtěná záře regulačních úřadů, investoři by se Alibaby neměli dotknout ani desetimetrovou tyčí.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články