Autor: Josef Říha

Pohled očima analytiků: Co stálo za poklesem akcii Plug Power?

Účetní chyby společnosti Plug Power Inc. ve středu vyděsily investory. Wall Street zůstala z velké části krvavá ale i přesto věřila, že nesprávný účetní krok společnosti nebude mít žádný dopad na její výsledek.

Obrázek: jenakcie.cz

Plug Power, akcie -7,85%, klesly ve středu o více než 15%, přičemž dosáhly nejnižšího tržního uzavření od 6. ledna a největšího jednodenního procentuálního poklesu od 11. června. Akcie ztratily čtvrtinu své ceny. Je tomu už čtvrtý den se zápornými čísly.

Co stálo za poklesem akcii PLUG?

Akcie spadly z útesu v úterý poté, co společnost Plug Power zveřejnila, že bude muset přepracovat finanční výkazy za fiskální roky 2018 a 2019, jakožto i některá nedávná čtvrtletní podání. Chyby byly spojeny se způsobem, jakým Plug Power odpovídá za některé smlouvy o pronájmu a službách. Společnost Plug Power uvedla, že nebyla zjištěna žádná pochybení a chyby neměly žádný dopad na hotovost.

Analytik Jeffrey Osborne z Cowen uvedl, že oslabení představuje příležitost ke koupi. Dále se nechává slyšet, že chyby byly „opravdovým“ omylem a ne pokusem o tzv. cook the books, tedy o falšování účetní dokumentace. "I když přepracování výsledků není nikdy pozitivní, hlavní příčina přepracování nemá nic společného s budoucími růstovými trhy," uvedl Jeffrey Osborne v poznámce. „Byla to skutečná chyba v účetních zprávách o zpětném leasingu prodeje a ne hanebná událost,“ řekl. Osborne udržel své hodnocení akcií na ekvivalentu nákupu.

Standardy týkající se toho, jak se společnosti zabývají leasingovými a servisními transakcemi, se v průběhu let měnily a ostatní společnosti musely přepracovávat finanční údaje, uvedl Colin Rusch ze společnosti Oppenheimer. Colin Rusch také udržel své hodnocení akcií na ekvivalentu nákupu. "Očekávali bychom, že se akcie budou podle zpráv obchodovat a budou mít mírný převis, dokud nebude problém vyřešen," řekl Rusch.

Peněžní pozice společnosti a pokyny ohledně fakturace a marží se nemění, uvedl Neil Beveridge ze společnosti Bernstein. Zveřejnění účtů bude pravděpodobně trvat měsíc, uvedl. "Základy podnikání se však nemění a my si udržujeme naše hodnocení (nákupu) na akciích," řekl.

Analytik Tristan Richardson snížil svůj rating akcií. Zároveň snížil i svůj cenový cíl o 35% na 42 $ ze 65 $. Po této zprávě bude pravděpodobně „omezená příležitost k překonání výkonnosti v blízké budoucnosti“ a „omezený vzestup až do vyřešení,“ uvedl Richardson v poznámce.

Peter McNally, analytik výzkumné firmy Third Bridge Group, uvedl, že i když někteří mohou vnímat přepracování jako „pohled zpět a jednoduše jako záležitost účetních pravidel“, Plug Power má budoucí cíle, které on i ostatní ve Third Bridge Group zpochybňovali. Cíle společnosti ve výši 1,7 miliardy USD v roce 2024 budou podle něj mnohem vyšší než cokoli, čeho dosud dosáhla. Plug Power závisí na několika hlavních zákaznících a v budoucnu může očekávat „silnější konkurenci“. Podle Petera McNallyho je budoucnost společnosti Plug Power závislá na rozšíření jejich zákaznické základny a produktové řady. Společnost musí investovat, aby se tam dostala. Dobrou zprávou je, že společnost nikdy ve své historii nebyla tak dobře vydělávající, jako tomu je dnes.

Akcie Plug Power za posledních 12 měsíců vzrostly zhruba o 1201%, ve srovnání se ziskem kolem 6,5% za poslední tři měsíce a 56,7% za poslední rok u indexu S&P 500.

Zdroje: marketwatch.com

Nejnovější články