Autor: Filip Kejval

Proč dnes klesly akcie společností Nvidia, AMD a Applied Materials

Je v bouři polovodičů nějaký bezpečný přístav? Co se stalo? Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell dnes varoval, že plánuje udržet měnovou politiku "po určitou dobu" přísnou, i když to způsobí "určitou bolest" americkým podnikům a spotřebitelům.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell dnes varoval, že plánuje udržet měnovou politiku "po určitou dobu" přísnou, i když to způsobí "určitou bolest" americkým podnikům a spotřebitelům. A zdá se, že to stačilo k tomu, aby to v pátek vyděsilo investory do růstových akcií, přičemž mezi klesajícími se výrazně objevily akcie polovodičů.

Akcie společnosti Nvidia (NVDA -9,23 %) v pátek prudce obrátily směr svého překvapivého růstu po čtvrtečních výsledcích a nyní klesají. Ve stopách Nvidie jdou akcie jejího úhlavního konkurenta, výrobce čipů Advanced Micro Devices (AMD -6,17 %), a Applied Materials (AMAT -5,91 %).

Tak co

Zdá se, že dnešní komentáře předsedy Fedu mají na svědomí velkou část rozsáhlého výprodeje na trhu, ale část odpovědnosti za rozdmýchání pesimismu v oblasti polovodičů zde nese i samotná společnost Nvidia.

Ačkoli společnost Nvidia včera uzavřela den růstem, v jednu chvíli ve čtvrtek akcie klesly až o 5 % v reakci na oznámení, že tržby za druhé fiskální čtvrtletí roku 2023 meziročně vzrostly pouze o 3 %, čímž nesplnily očekávání analytiků, a že zisk na akcii podle GAAP se meziročně propadl o 72 % na pouhých 0,26 USD.

Ve středu večer komentoval výsledky generální ředitel Jensen Huang, který z neuspokojivých výsledků z velké části vinil "přechody v dodavatelském řetězci v náročném makroprostředí". S omezenými dodavatelskými řetězci se však potýkáme již několik let a až do tohoto týdne Nvidii příliš nezpomalovaly. Spíše se zdá, že to, co trápí Nvidii - a co by mohlo trápit AMD a Applied Materials jako další - je docela výrazný pokles poptávky po polovodičových čipech a cen, které za ně mohou výrobci čipů požadovat.

Hrubé ziskové marže z prodejů společnosti Nvidia se ve druhém čtvrtletí jednoduše smrskly - poklesly o 2 130 bazických bodů na pouhých 43,5 %, protože provozní náklady vzrostly.

Co teď

Nvidia to zřejmě považuje za dočasný jev a předpovídá, že hrubé marže ve třetím čtvrtletí opět vystřelí nahoru na 62,4 %, tedy blízko úrovně, na které byly v prvním čtvrtletí. Přesto se zdá, že tržby budou zřejmě nízké - 5,9 miliardy dolarů, plus minus 2 %, jak uvádí vedení společnosti. To je zhruba o 1 miliardu dolarů méně, než předpovídala Wall Street, přičemž herní a profesionální vizualizační segmenty táhnou zbytek podnikání, zatímco datová centra a automobilový průmysl se snaží zvednout ztráty.

Tady je dobrá zpráva: Nvidia přičítá velkou část slabých hrubých marží ve druhém čtvrtletí snaze společnosti rozprodat a vyčistit nadbytečné zásoby herních čipů. To by vysvětlovalo prudký propad hrubých marží ve druhém čtvrtletí a předpověď společnosti Nvidia, že se marže ve třetím čtvrtletí opět zvednou, by se tak mohla zdát rozumnější.

Wall Street s touto logikou zřejmě souhlasí. Například analytici investiční banky Piper Sandler tvrdí, že Nvidia polyká "tvrdou medicínu", aby zajistila, že třetí čtvrtletí bude pro firmu znamenat koryto příjmů. A Citigroup předpovídá, že začátkem příštího roku bychom mohli vidět obnovení růstu i v okleštěném herním segmentu.

Pokud mají v tomto ohledu pravdu, pak by se akcie společnosti Nvidia - a konkurentů, jako je AMD, a společností, které potřebují k růstu poptávku po polovodičích, jako je Applied Materials - měly ještě letos odrazit ode dna.

Ale pokud se analytici Wall Street mýlí, pokud jde o oživení prodeje polovodičů koncem tohoto roku nebo začátkem příštího roku, cítil bych se mnohem příjemněji, kdybych dnes vlastnil akcie Applied Materials na 13,5násobku klouzavého zisku než akcie Nvidia nebo AMD na 46násobku, resp. 39násobku zisku.

Pro případ, že by došlo k nejhoršímu, se ujistěte, že máte dostatečnou bezpečnostní rezervu, abyste se ochránili.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články