Proč dnes padá Ethereum, Dogecoin a Shiba Inu

Akcie a kryptoměny po ranním televizním projevu předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella klesly.

Akcie a kryptoměny po ranním televizním projevu předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella klesly.

Co se stalo

Většina kryptoměn dnes klesla spolu s akciemi poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell vystoupil v zemi s očekávaným projevem z ekonomického sympozia Fedu v Jackson Hole.

Za posledních 24 hodin se cena druhé největší kryptoměny na světě, Etherea dnes obchodovala o zhruba 6,2 % níže. Ceny meme tokenů Dogecoin (DOGE) a Shiba Inu (SHIB) se obchodovaly o téměř 4 %, resp. 5,2 % níže.

Tak co

Investoři celý týden čekali na Powellův projev, protože trh hledal více jasnosti ohledně toho, jak bude Fed postupovat při zvyšování úrokových sazeb, a také jak Powell aktuálně vnímá ekonomiku.

Poté, co nové údaje v červenci ukázaly, že inflace možná dosáhla svého vrcholu, zvýšil Fed na svém červencovém zasedání svou základní jednodenní zápůjční sazbu, sazbu federálních fondů, o 0,75 %. Powell však tehdy také uvedl, že Fed by mohl později v tomto roce tempo zvyšování sazeb zpomalit, pokud se údaje začnou jevit lépe. To vedlo k růstu akcií až do nedávné doby, kdy si trh uvědomil, že si možná Fed špatně vyložil.

Powell dal dnes ráno jasně najevo, že Fed ještě neskončil se snahou omezit jednu z nejvyšších inflací za posledních 40 let, což znamená, že další zvyšování sazeb je pravděpodobné.

"Nižší hodnoty inflace za červenec jsou sice vítané, ale zlepšení za jediný měsíc zdaleka nedosahuje toho, co bude výbor potřebovat vidět, než si budeme jisti, že inflace se posouvá směrem dolů," řekl dnes Powell.

Při psaní tohoto článku ztratil index Dow Jones Industrial Average 650 bodů, zatímco Nasdaq Composite odevzdal 2,8 %. Kryptoměnám se v letošním roce, kdy sazba federálních fondů vyskočila prakticky z nuly do pásma 2,25-2,50 %, příliš nedaří.

Kryptoměny jsou považovány za velmi riziková aktiva vzhledem k jejich volatilitě a k tomu, jak obtížné může být jejich skutečné ocenění. Vyšší úrokové sazby způsobují, že bezpečnější aktiva přinášejí vyšší výnosy, a tím se stávají atraktivnějšími. Cena Etherea se letos propadla o více než 57 %, zatímco cena Dogecoinu klesla o téměř 62 % a cena Shiba Inu o podobnou částku.

Většina analytiků přesto neočekávala, že Powell náhle změní názor na holubičí a myslí si, že by někdy v blízké budoucnosti mohlo dojít k mírné úlevné rally pro Bitcoin (BTC), a tedy pravděpodobně i pro celý kryptotrh. Yuya Hasegawa, analytik kryptografické burzy Bitbank, uvedl, že "špatné zprávy a překvapení ze sympozia budou všechny za námi", což by mohlo umožnit alespoň nějaké oživení.

Co teď

Powell řekl v podstatě to, co jsem vzhledem k dostupným údajům očekával. Červencové údaje o inflaci byly dobrou zprávou, ale byly z velké části způsobeny poklesem cen energií a spotřebitelské ceny jsou obecně stále velmi vysoké.

S ohledem na to budu srpnové údaje o inflaci sledovat velmi pozorně. Dva měsíce po sobě, kdy se spotřebitelské ceny zmírňují, budou velmi dobrým znamením. Nezapomeňte, že všechna zvýšení sazeb Fedu proběhla mezi březnem a srpnem a pravděpodobně neprosákla do ekonomiky. Když se inflace zmírní, Fed může ubrat plyn ze zvyšování sazeb, což podpoří kryptoměny.

Ethereum se mi na těchto úrovních rozhodně líbí, zejména díky velké sadě upgradů sítě, které budou brzy dokončeny. O Dogecoin nebo Shiba Inu nemám příliš velký zájem vzhledem k jejich nedostatečné užitečnosti a vzhledem k tomu, že ani jejich technické možnosti nejsou ničím výjimečným.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články