Proč jsou ceny energií tak vysoké?

Evropa bojuje s rekordním nárůstem cen energií. Hrozí tedy, že vykolejí postpandemické ekonomické oživení a zatíží příjmy našich domácností?

Kontinent pomalu vstupuje do podzimní sezóny, teploty postupně klesají a vytápění se stává nepostradatelným. Analytici již varují, že krize, která je způsobena dočasnými problémy, se protáhne, a to nejhorší může teprve přijít.

Přestože Evropská unie postupně snižuje svou dlouhodobou závislost na fosilních palivech – obnovitelné zdroje se staly hlavním zdrojem – avšak tento posun nebyl dostatečně rychlý a rozsáhlý, aby zamezil dopadům krize.

Vzhledem k tomu, že uhlí, nejvíce znečišťující palivo, je postupně vyřazováno, mnoho zemí se uchyluje k zemnímu plynu jako přechodnému zdroji, který slouží jako most před zavedením zelených alternativ, jako jsou větrné turbíny a solární panely. Plyn se navíc využívá i pro vytápění a vaření v domácnostech, takže nárůst cen je ještě znatelnější v konečných výdajích spotřebitelů.

Proč ceny energií v Evropě rostou? „Jde o prudký nárůst poptávky po energii, díky omezením uvalených pandemií, v kombinaci se sníženou dodávkou plynu na globálním trhu.“ Tim Gore, vedoucí programu Low Carbon a Circular Economy v institutu pro evropskou politiku životního prostředí.

Potíže začaly přicházet v zimě, kdy nižší teploty vedly k vyššímu požadavku na energii k zahřátí domů. To vyvolalo výrazný pokles zásob plynu, který do března dosáhl znepokojivých 30 %. Na jaře, když se očkovací kampaň po celém kontinentu prosadila, začala rychle nabírat na intenzitě obchodní aktivita, kanceláře, restaurace a další prostory, které znovu otevíraly své dveře. Ekonomické oživení proto vyvolalo novou vlnu poptávky po energii, která se v létě zvýšila, když parné teploty donutily lidi naopak používat klimatizaci a chladicí systémy.

Země východní Asie se poté připojily k Evropě ve snaze získat energii, aby nastartovaly své ekonomiky zpustošené kvůli Covidu. Rostoucí poptávka se však nesetkala s rostoucí nabídkou. "Dodávky plynovodů, které získáváme ze zemí jako Rusko a Norsko i přes tuto vyšší cenu, ve skutečnosti nedodaly do Evropy více plynu. Své dodavatele si udržely na běžných objemech. A to je trochu zvláštní, protože normálně, pokud cena stoupne a Vy jste dodavatel s volnou kapacitou, mohli byste využít této příležitosti k prodeji více plynu za vyšší cenu. To se ještě nestalo“ řekl Dennis Hesseling, vedoucí infrastruktury, maloobchodu a plynu.

 

Zdroje: euronews.com, pixabay.com

Nejnovější články