Prodej aut dosáhl rekordního minima kvůli nedostatku mikročipů

Prodej aut v Evropě dosáhl v posledních měsících rekordního minima kvůli nedostatku mikročipů, uvedlo ve čtvrtečním prohlášení Evropské sdružení výrobců automobilů.

Registrace nových osobních automobilů v Evropské unii klesly v říjnu o 30 %. "S 665 tisíci prodanými kusy v celém regionu to byl nejslabší výsledek z hlediska objemu za měsíc říjen od začátku záznamů," stojí v prohlášení.

Největší evropské automobilové trhy utrpěly „dvouciferné ztráty“, -35,7 % v Itálii, -34,9 % v Německu, -30,7 % ve Francii a -20,5 % ve Španělsku. Poptávka se mezitím na většině těchto trhů kromě Německa udržela.

Říjen je letos čtvrtým měsícem v řadě, kdy prodej aut klesá po postpandemickém oživení. „Navzdory nedávnému poklesu tržeb v důsledku pokračujícího dopadu krize pomohly značné zisky na začátku roku udržet kumulativní objemy v kladných hodnotách,“ uvedla EAMA.

Nedávný nedostatek mikročipů vážně narušil dodavatelský řetězec automobilového průmyslu a přinutil jej omezit výrobu. Chybějící čipy se používají pro asistenční systémy řidiče a počítačovou správu motorů.

Příčiny nedostatku jsou složité, avšak odborníci tvrdí, že je pandemie ještě zhorší. Nedostatek čipů začal loni po uzavření továren kvůli Covidu. Po opětovném rozběhu výrobních linek se zvýšila poptávka po technologických zařízeních, což vyvolalo tlak na dodávky čipů.

Zdroje: euronews.com, unsplash.com

Nejnovější články