Autor: Radka Guzi

Prodeje Fordu klesly v říjnu o 10 %

Automobilka Ford zažila minulý měsíc pokles svých prodejů o 10 %. Za menší objem prodejů můžou problémy s dodateli, kteří měli zpoždění ve svých dodávkách.

Automobilka Ford zažila minulý měsíc pokles svých prodejů o 10 %. Za menší objem prodejů můžou problémy s dodateli, kteří měli zpoždění ve svých dodávkách.

Menší prodeje automobilka zaznamenává již druhý měsíc, obdobné problémy hlásí i jiné firmy, které čekají na dodávky od svých dodavatelských řetězců. Čeká se například také na čipy, kterých je stále nedostatek a mají přímý dopad na „čekací“ dobu nových automobilů.

Americká automobilka oznámila, že za měsíc říjen prodala 158 327 nových aut, přičemž loni touto dobou prodala o 17 673 vozidel více. Měsíc září a říjen znamená pro Detroitskou automobilku dvouciferný pokles prodejů vozů.

Ford se letos na podzim potýká s nepříjemnou situací v podobě zpožděných dodávek. Automobilka tak musela čekat například na modré ovály ve svém znaku, které byly určeny pro jejich pickupy a SUV. Vzhledem ke zpožděným dodávkách čekalo na své dokončení téměř 40 000 automobilů. Dodávky jsou však již na svém místě a automobilka informovala, že automobily budou co nejdříve dokončeny a odeslány prodejcům ještě do konce letošního roku.

Zvýšená poptávka po Fordech

Automobilka také dodala, že zaznamenává zvýšenou poptávku po svých vozech. Což bylo velmi překvapivé navzdory současné ekonomické situaci, kdy se domácnosti a firmy potýkají s vysokou inflací, rostoucími úrokovými sazbami a s nastávající ekonomickou recesí.

Americká automobilka informovala o tom, že polovina nových objednávek je z maloobchodních tržeb.

Ford F-Series

Prodeje pickupů Ford F-Series, jednoho ze ziskových modelů automobilky, klesy o 17,4 % ve srovnání s loňským říjnem. Pokles tohoto typu vozu tak přispělo k celkovému snížení prodejů Fordu přibližně o 13 %.

Automobilka prodala do října celkem 11 196 modelů svého plně elektrického pickupu F-150 Lightning. Vzhledem k avizovanému evropskému zákazu prodeje automobilů na diesel a benzin od roku 2035 lze očekávat, že poptávka po těchto vozech půjde nahoru.

Elektrické vozy

Ford prodal od ledna do října přes 47 500 kusů elektrických vozidel. Celkově se ale jedná o pouhá 3 % z celkových tržeb automobilky. Nejvíce se prodávají crossovery Mustang Mach-E, jejíž prodejní obrat se oproti loňským číslům zvýšil o více než 44 %, což činí v kusem přes 31 000 vozů.

Nové prodeje

Ford je jedna z mála společností, které zaznamenává nové měsíční prodeje vozů. Meziroční prodej všech jejich vozů, včetně značky Lincoln, činil do října 1,54 milionu. Ostatní automobilky informují spíše nové čtvrtletní prodeje, nikoliv však měsíční.

Podle nejnovějších odhadů společnost predikuje, že její celoroční zisk před zdaněním bude ve výši 11, 5 miliardy dolarů. Toto číslo by mělo být to „nejhorší možné“, nelze tedy vyvrátit, že celkové zisky budou ještě vyšší.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články