Autor: Filip Kejval

Putin bude nahrazen někým ještě extrémnějším, varuje bývalý šéf britské špionáže

Bývalý šéf britské tajné zpravodajské služby prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin bude "v pravý čas" nahrazen - s největší pravděpodobností někým ještě extrémnějším.

Bývalý šéf britské tajné zpravodajské služby prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin bude "v pravý čas" nahrazen - s největší pravděpodobností někým ještě extrémnějším.

Sir Alex Younger, který byl šéfem MI6 v letech 2014 až 2020, vystoupil v úterý v pořadu BBC Newsnight a moderátorka Kirsty Warková se ho zeptala, zda by Putin mohl být svržen.

"Hrozí, že ho převálcuje právě ta politická skupina, kterou vytvořil," odpověděl. "Šovinistické, nacionalistické, pravděpodobně fašistické, pravicové křídlo, které bylo základnou jeho podpory a které ho nyní odsuzuje za to, že nezašel dost daleko a tvrdě."

Wark Youngerovi naznačil, že Putinův nástupce by mohl být extrémnější a více napravo.

"Ano - takže musíme být velmi opatrní, co si přejeme," řekl Younger. "Osobně si myslím, že v pravý čas se to stane. Bude nahrazen, ale bude nahrazen kritiky zprava."

Několik zpráv naznačuje, že by se Putinův nejbližší okruh mohl začít obracet proti němu.

Poslední týden přinesl deník The Guardian tvrzení Jevgenije Albatsové, redaktorky ruskojazyčného časopisu News Times, že odhadem 70 % elity kolem Putina je proti válce na Ukrajině.

Deník Washington Post s odvoláním na informace získané americkými zpravodajskými službami uvedl, že člen Putinova nejbližšího okolí vyjádřil nesouhlas s vedením války na Ukrajině přímo Putinovi.

Insider v březnu hovořil s odborníky na autoritářské režimy, kteří uvedli, že puč proti Putinovi je možný, ale poznamenali, že ruský vůdce strávil desítky let vymýšlením mechanismů, jak se ochránit před bezprecedentním odstraněním.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články