Autor: Adam Spáčil

Putin čelí velkému ponížení, protože ukrajinské síly vstoupily do klíčového města na území, které Rusko právě anektovalo

Ukrajinské síly v sobotu vstoupily do strategického města Lyman, protože Rusko oznámilo, že se rozhodlo stáhnout své vojáky.

Ukrajinské síly v sobotu vstoupily do strategického města Lyman, protože Rusko oznámilo, že se rozhodlo stáhnout své vojáky.

"Ukrajinské vzdušné útočné síly vstupují do Lymanu v Doněcké oblasti," uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany na Twitteru spolu s videem, na kterém je vidět ukrajinský voják, jak rozbaluje vlajku.

Zpráva přichází den poté, co prezident Vladimir Putin prohlásil Doněckou oblast, kde se Lyman nachází, za součást ruské vlasti.

V pátek začaly ukrajinské síly obkličovat město, přičemž Serhij Čerevatý, mluvčí ukrajinské armády na východě země, řekl ukrajinskému zpravodajskému serveru Hromadske, že téměř všechny logistické trasy jsou podle něj pod kontrolou Ukrajiny.

Toto hodnocení potvrdil i Institut pro studium války, který uvedl, že od pátečního rána Ukrajinci odřízli ruské síly ve městě a okolí od kritických pozemních komunikačních linek.

ISW uvedl, že je "vysoce nepravděpodobné", že by jakékoli nové ruské síly byly schopny posílit již přítomné jednotky.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu na Telegramu uvedlo, že přijalo rozhodnutí stáhnout své jednotky a přesunout je na "výhodnější hranice" kvůli "vytvoření hrozby obklíčení".

Lyman byl ruskými jednotkami obsazen koncem května, jak tehdy informoval deník The Guardian. Jedná se o klíčové město pro Putinův plánovaný postup v Donbasu, který zahrnuje Doněckou a Luhanskou oblast. Podle agentury Reuters slouží Lyman jako logistické a zásobovací centrum pro Putinovy operace v regionu.

Vojenský vývoj přichází v době, kdy Putin vyhlásil oba regiony za ruské území na základě referend, která jsou všeobecně odmítána jako falešná.

Takový obrat na území, které právě prohlásil za ruské, by z něj udělal "hlupáka", řekl bezpečnostní a obranný expert profesor Michael Clarke z Exeterské univerzity.

Podle něj by tato prohra hrála špatně Putinovým vlastním jestřábím kritikům, jako je Igor Girkin, bývalý velitel, který nyní vede krajně pravicový vojenský blog.

"Řeknou: 'No podívejte, prohlásil jste je za ruské území, takže teď ztrácíte kousky matičky Rusi,'" řekl Clarke.

Jedna z Putinových loutek v regionu potvrdila přítomnost ukrajinských jednotek v okolí města v poněkud krkolomném prohlášení na Telegramu kolem poledne místního času.

Dennis Pušilin působil jako vůdce Doněcké lidové republiky, separatistického státu v regionu, který většina Západu ani Ukrajina neuznávají. Napsal, že ukrajinská armáda "se ze všech sil snaží tuto pro nás historickou událost nějak zastínit".

"V tuto chvíli je Krasnyj Liman v půlkruhu," dodal a použil ruský výraz pro město.

Michael Kofman, odborník na Rusko ze společnosti CNA, napsal na Twitteru:

"Tohle je pro mě velká změna: "

Potenciální znovudobytí Lymanu výrazně brzdí Putinovu schopnost postoupit nebo dokonce udržet velkou část Donbasu, uvedl Clarke.

Lyman měl sloužit jako odrazový můstek pro Putinův plán dobýt další dvě města, Slovjansk a Kramatorsk, což by zpečetilo jeho kontrolu nad regionem Donbasu, řekl Clarke.

Podle něj však pravděpodobná ztráta Lymanu tento plán "vyřadila z provozu".

Druhým důvodem, proč by znovudobytí Lymanu bylo takovou strategickou ranou, je to, že se tím otevírá strategická cesta k úplnému odříznutí ruských zásobovacích tras ze severu na jih, řekl Clarke.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články