Putin pravděpodobně zcela přeruší dodávky ruského plynu do Evropy, tvrdí francouzský ministr

Francouzský ministr hospodářství, financí a obnovy v neděli varoval, že Rusko pravděpodobně zcela zastaví dodávky zemního plynu do Evropy.

Francouzský ministr hospodářství, financí a obnovy v neděli varoval, že Rusko pravděpodobně zcela zastaví dodávky zemního plynu do Evropy.

Tento krok by znamenal seismický otřes pro světovou geopolitiku a zmařil by desetiletí rozvoje v Evropě a Rusku, který byl založen na prodeji energie.

Bruno Le Maire vystoupil na ekonomickém fóru Les Rencontres Économiques v jižní Francii: "Připravme se na úplné zastavení dodávek ruského plynu," řekl. "To je nejpravděpodobnější událost."

Vyzval Francii, aby rychle investovala do zdrojů energie, jako je bioplyn a jaderné technologie, a stala se tak nezávislou na ruské energii.

Řekl také, že válka na Ukrajině by se mohla rozšířit: "Výhrůžky Vladimira Putina bychom neměli brát na lehkou váhu."

V pondělí Rusko na 10 dní odstavilo plynovod Nord Stream 1 do Německa. Evropští představitelé se obávají, že se tato pauza stane trvalou odstávkou.

Nord Stream 1 je schopen přepravit 55 miliard metrů krychlových zemního plynu, ale od poloviny června přerušil přibližně 60 % dodávek do Německa kvůli chybějícímu zařízení - turbíně - opravované v Kanadě. Německo, které je na ruské energii silně závislé, krátce poté vyhlásilo nedostatek plynu.

V neděli Kanada oznámila, že upustí od sankcí vůči Rusku, aby umožnila návrat turbíny, uvedla agentura Reuters.

Jak uvedlo Rádio Svobodná Evropa, Ukrajina označila zastavení dodávek za blaf a kritizovala zmírnění sankcí jako "nebezpečný precedens", který jen zvýší závislost Evropy na Rusku.

EU obvinila prezidenta Vladimira Putina z "vydírání" poté, co Rusko v dubnu přerušilo dodávky plynu do Polska a Bulharska, jak uvedl deník The Washington Post.

Tento krok byl sám o sobě reakcí na masivní hospodářské sankce, které EU a další západní mocnosti uvalily jako trest za invazi na Ukrajinu.

Kontrola Ruska nad významnou částí evropských dodávek energie je pro prezidenta Vladimira Putina klíčovou pákou.

Zatímco se evropské země snažily snížit svou závislost na jeho plynu, Rusko bylo schopno měnit dodávky, aby způsobilo bolest evropským ekonomikám a udrželo je v napětí.

Podle belgického think tanku snížila EU podíl energie z Ruska ze 40 % na 20 %.

Tento krok však způsobil prudký nárůst cen energií, které rostly již před invazí, a několik zemí se ocitlo v krizi.

Šéfka německých odborů Yasmin Fahimiová minulý týden uvedla, že kvůli nedostatečným dodávkám plynu by se mohla zhroutit "celá průmyslová odvětví".

Francie 7. července předložila návrh zákona, který by jí umožnil rekvírovat elektrárny na plyn, uvedla agentura Reuters. Le Maire v nedělním rozhovoru s novináři navrhl, aby byla země připravena určit klíčové společnosti, jejichž dodávky energie by měly být upřednostněny, uvedl server Politico.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články