Autor: Adam Spáčil

Rafinerie ropy v asijských ekonomických velmocích neshánějí další ropu ani při cenách pod 100 dolarů za barel

Asijské rafinerie ropy si stále více vybírají, odkud ropu odebírají, protože v celém dodavatelském řetězci roste inflace, uvedli odborníci pro Insider.

Asijské rafinerie ropy si stále více vybírají, odkud ropu odebírají, protože v celém dodavatelském řetězci roste inflace, uvedli odborníci pro Insider.

Státem vlastněný energetický gigant Saudi Aramco oznámil nejméně čtyřem severoasijským odběratelům, že v září dodá plný smluvní objem ropy, sdělily agentuře Reuters zdroje obeznámené se situací. Když vývozce přidělí plný objem kontraktu, obchodníci si to obvykle vykládají tak, že nabídka je zhruba v souladu s poptávkou. Snížení alokace by signalizovalo pokles poptávky, zatímco zvýšení by odráželo zlepšení.

Cena ropy klesla pod 100 dolarů za barel a je přibližně 30 % pod mnohaletými maximy ze začátku března, těsně po ruské invazi na Ukrajinu.

Je to však již druhý měsíc v řadě, kdy společnost Aramco přidělila svým severoasijským odběratelům, mezi něž patří i Čína, plné množství, což naznačuje, že případné napětí na trhu se může zmírnit.

Udaje z minulého měsíce ukázaly, že ruský vývoz ropy do Číny a Indie byl o 30 % nižší než jeho válečné maximum, protože odběratelé v těchto dvou zemích snížili své nákupy.

"Poptávka po ropě zjevně slábne, protože rozšířená inflace vede k dalšímu poklesu kupní síly asijských kupců," uvedl Ed Moya, vedoucí analytik společnosti OANDA, v reakci na to, že Saudi Aramco vyčlenilo plné množství ropy.

Saúdská Arábie zvýšila ceny pro asijské odběratele na téměř rekordní úroveň pro srpnové dodávky, což odráží určitý tlak na nabídku, protože producenti všude spěchají, aby zaplnili veškeré mezery, které vznikly poklesem ruského vývozu po západních sankcích.

Protože se rafinerie potýkají s nižšími maržemi u produktů, jako je benzín, nafta a letecké palivo, stále více si vybírají, odkud ropu získají. Zprávy z tohoto týdne ukázaly, že asijští kupci shánějí levnou americkou ropu, protože tradiční směsi z Blízkého východu začínají být ve srovnání s ní o něco dražší.

Jihokorejské a indické rafinerie nakoupily tento měsíc již přibližně 16 milionů barelů americké ropy, což je zhruba dvojnásobek toho, co nakoupily v předchozím měsíci.

Po ruské invazi na Ukrajinu se zvýšila poptávka po ropě v Asii, přičemž země jako Čína a Indie využily superlevného ruského vývozu, který upadl v nemilost evropských odběratelů. To však následně zvýšilo hodnotu ruské ropy a kupující opět hledají lepší nabídku jinde.

V polovině července se díky prudkému nárůstu čínského dovozu ropy Saúdská Arábie dostala na nejvyšší úroveň celkového vývozu od dubna 2020. Avšak s návratem přísných omezení do hry, kdy jsou miliony lidí doma, se spolu s inflačními tlaky snižuje poptávka po ropě.

"Velkou hnací silou asijské poptávky po ropě je výhled pro Čínu a ten je komplikovaný vzhledem k tomu, že prezident Si se drží své strategie COVID," uvedl Moya.

Čína je největším světovým odběratelem energie a její dovoz může často tvořit až 10 % celkové poptávky. Její rafinerie, které si uvědomují náklady, však nemají takový zájem získávat barely z globálního trhu a místo toho se spoléhají na domácí dodávky, uvedli analytici.

"Vnitřní toky ropy v Číně se od druhého čtvrtletí zvýšily, protože čínské rafinerie čerpají suroviny z jiných provincií, místo aby nakupovaly čerstvé, ale drahé spotové barely z mezinárodního trhu," uvedla v nedávné zprávě Emma Li, hlavní tržní analytička společnosti Vortexa.

Podle analytika trhu ve společnosti City Index Fawada Razaqzady mohou být ve hře i další faktory. "Mohlo by to být také proto, že Saudi Aramco má nyní kapacitu dodávat více ropy a prodávat více za vyšší ceny je pro ně výhodné," řekl.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články