Autor: Radka Guzi

Rekordní snížení klimatických emisí ve Švédsku

Švédsko snížilo své emise o 8,9 %.

Švédské klimatické emise se v roce 2020 ve srovnání s předchozím rokem snížily téměř o devět procent. Rekordní pokles je z velké části způsoben pandemií. Za čísly jsou však i trvalejší záblesky světla. „V průmyslu, energetice a dopravě se toho v současné době děje hodně, co je pozitivní,“ informuje Anna-Karin Nyströmová ze Švédské agentury pro ochranu životního prostředí.

Již letos v létě zveřejnila Švédská agentura pro ochranu životního prostředí předběžné údaje, které ukázaly, že švédské územní emise skleníkových plynů, tj. emise, které se vyskytují uvnitř švédských hranic, se v roce 2020 prudce snížily. Prognóza počítala s poklesem o 6,8 %.

S větší a lepší databází po ruce agentura nyní upravila údaje, které ukazují, že pokles činil až 8,9 %, což je největší meziroční pokles od roku 1990, kdy poprvé začala vést statistiky v této oblasti. „Do značné míry se jedná o pandemický efekt,“ uvádí Anna-Karin Nyström, vedoucí oddělení klimatických cílů ve Švédské agentuře pro ochranu životního prostředí.

Průmysl a doprava

Celkové územní emise Švédska v roce 2020 činily 46,3 milionu tun takzvaného ekvivalentu oxidu uhličitého. K největšímu snížení emisí došlo v průmyslu, zejména v železářském a ocelářském průmyslu. Emise však prudce poklesly také v odvětví dopravy, jakož i v oblasti elektřiny a dálkového vytápění.

„Průmysl má nižší produkci, což má za následek nižší emise. Velmi jasně také vidíme, že jsme se na silnicích pohybovali výrazně méně,“ říká Anna-Karin Nyström.

Dočasný pokles

Švédská agentura pro ochranu životního prostředí sama poznamenává, že pokles v roce 2020 je do značné míry dočasný a očekává se, že emise se v nadcházejících letech zvýší. Dochází však také k trvalejšímu poklesu, zejména v odvětví dopravy.

Automobily jsou stále efektivnější a do systému dostáváme více elektromobilů, což snižuje emise. Používají se také stále více biopaliva, která nahrazují benzín a naftu.

Elektrifikace švédského vozového parku byla rychlejší, než Švédská agentura pro ochranu životního prostředí dříve očekávala," vysvětluje Anna-Karin Nyström.

Předpovídá se také, že investice ocelářského průmyslu do výroby bez fosilních paliv a postupné vyřazování uhlí v energetickém sektoru povedou v budoucnu k pokračujícímu snižování emisí.

Dosažení cílů v oblasti klimatu pro rok 2020

Dlouhodobým cílem Švédska v oblasti klimatu je, že do roku 2045 nebudou mít žádné čisté emise skleníkových plynů do atmosféry.

Švédská agentura pro ochranu životního prostředí se nyní rozhodla dosáhnout národního průběžného cíle pro rok 2020, což znamená, že emise části emisí, která není součástí systému EU pro obchodování s emisemi, byly v roce 2020 o 40 procent nižší než emise v roce 1990.

Švédsko dosáhlo cíle bez ohledu na dopad pandemie COVID-19, uvádí Švédská agentura pro ochranu životního prostředí.

Zdroje:

svt.se

freepik.com

Nejnovější články