Richard Branson získal podíl ve společnosti Lightyear, která doufá, že se stane evropskou odpovědí na Robinhood

Společnost Lightyear, evropský konkurent obchodní platformy Robinhood, získala v investičním kole podpořeném britským miliardářem Richardem Bransonem finanční prostředky ve výši 25 milionů dolarů.

Společnost Lightyear, evropský konkurent obchodní platformy Robinhood, získala v investičním kole podpořeném britským miliardářem Richardem Bransonem finanční prostředky ve výši 25 milionů dolarů.

Společnost Lightspeed Venture Partners ze Silicon Valley vedla tuto transakci, jak společnost exkluzivně sdělila CNBC, což je vzácný hlas důvěry pro začínající makléřskou společnost v době, kdy jsou světové akciové trhy hluboko v červených číslech.

Společnost Lightyear, kterou loni v Londýně založili estonští podnikatelé Martin Sokk a Mihkel Aamer, nabízí obchodování bez poplatků s více než 3 000 světovými akciemi a účty ve více měnách. Sokk a Aamer dříve pracovali ve společnosti Wise, která je kótovaná na britské burze.

"Finanční trhy byly příliš dlouho příliš složité, s vysokými překážkami vstupu a matoucím žargonem," uvedl Branson v prohlášení, které poskytl televizi CNBC.

"Martin, Mihkel a tým Lightyear zvedají pokličku nad světem investování, činí ho transparentnějším a zároveň prostřednictvím vzdělávání umožňují lidem vybrat si produkty, které jsou pro ně vhodné."

Letecký a kosmický magnát získal prostřednictvím svého konglomerátu Virgin Group nezveřejněný podíl ve společnosti Lightyear.

Je to stále mladý start-up, který byl ve Velké Británii spuštěn teprve v září. Lightyear má však ambiciózní plány na rozšíření.

Firma ve čtvrtek spustí svou aplikaci v dalších 19 evropských zemích včetně Německa a Francie, čímž rozšíří své působení v eurozóně. Jako další chce spustit aplikaci v zemích mimo eurozónu, například ve Švédsku a Norsku.

Podle Nicole Quinnové, generální partnerky společnosti Lightspeed, tato transakce ukazuje, že investoři mají stále velký zájem o investiční aplikaci zaměřenou na Evropu, i když Robinhood čelí útlumu v obchodování ve Spojených státech.

"Drobné investování se v USA v loňském roce více než zdvojnásobilo.Až pětinu všech obchodů tvoří drobní investoři," řekla CNBC. "Domníváme se, že Evropa se ubírá tímto směrem."

Přesto tato finanční injekce přichází v obtížné době pro akciové trhy, které se propadly v reakci na obavy z hrozící recese - Robinhood klesl oproti ceně při IPO o zhruba 78 %.

Martin Sokk, generální ředitel společnosti Lightyear, uvedl, že se poklesů na veřejných trzích neobává.

"To, jestli trhy rostou, klesají nebo jdou do strany, nás příliš neovlivňuje, protože stavíme něco, co trvá strašně dlouho," řekl v jednom z rozhovorů.

Ačkoli je Evropa, co se týče rozšíření retailového obchodování, za USA pozadu, je tento region stále více přeplněn různými online obchodními aplikacemi, které se snaží získat klienty.

Lightyear čelí konkurenci jak zavedených brokerů, jako jsou Hargreaves Lansdown a AJ Bell, tak fintechů, jako jsou Revolut, Freetrade a eToro. Mezitím společnost Robinhood rovněž signalizovala svůj záměr vstoupit na evropský trh, i když se zaměřením spíše na krypto než na akcie.

Společnost se již před několika lety pokoušela zahájit prodej v tomto regionu, ale od svých plánů upustila a zaměřila se na domácí trh. Od té doby se dohodla na akvizici britské kryptografické burzy Ziglu.

V květnu společnost Lightyear jmenovala do funkce provozního ředitele Wandera Rutgerse, který dříve vedl expanzi společnosti Robinhood ve Velké Británii.

Investoři v poslední době zanevřeli na rychle rostoucí technologické společnosti, jako je Robinhood, kvůli obavám, že jejich ztrátové obchodní modely nemusí vydržet zhoršující se ekonomické klima, které se vyznačuje rostoucí inflací a přísnější měnovou politikou.

Společnost Lightyear zatím není zisková. V tuto chvíli je jejím hlavním zdrojem příjmů paušální příjem 0,35 % z měnových konverzí při obchodování se zahraničními akciemi.

Sokk říká, že firma nakonec plánuje diverzifikovat svůj tok příjmů dalšími funkcemi, včetně placené předplatitelské služby, která má být spuštěna později v tomto roce.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články