Vytvoření podniku Rolls-Royce Small Modular Reactor (SMR) bylo financováno ve výši 195 milionů liber od soukromých firem a ve výši 210 milionů liber od vlády. Očekává se, že nová společnost by mohla do roku 2050 vytvořit až 40 000 pracovních míst. Kritici však tvrdí, že pozornost by se měla soustředit na obnovitelné zdroje energie, nikoli na nové jaderné elektrárny.
V současné době asi 16 % výroby elektřiny ve Spojeném království pochází z jaderné energie. Malé modulární reaktory jsou jaderné štěpné reaktory, ale jsou menší než konvenční. Investice společností Rolls-Royce Group, BNF Resources, Exelon Generation a vlády směřují do vývoje designu Rolls-Royce SMR, které projdou regulačními procesy, aby se posoudilo, zda je vhodný pro nasazení ve Spojeném království. Rovněž určí místa, kde se budou vyrábět části reaktorů, a očekává se, že většina investic tohoto podniku bude zaměřena na sever Spojeného království, kde již existují jaderné expertizy.
"Čistější energie" Rolls-Royce SMR uvedl, že jedna z jeho elektráren by zabrala asi jednu desetinu velikosti konvenční jaderné elektrárny – velikost dvou fotbalových hřišť – a napájela by přibližně milion domácností. Firma uvedla, že elektrárna bude mít kapacitu generovat 470 MW energie, která by podle ní byla stejná jako u více než 150 pobřežních větrných turbín.
Warren East, generální ředitel Rolls-Royce, uvedl, že technologie SMR společnosti nabízí „řešení čisté energie“, které pomáhá vypořádat se se změnou klimatu. Ministr obchodu a energetiky Kwasi Kwarteng řekl, že SMR nabízejí příležitosti, jak „snížit náklady a rychleji stavět, čímž zajistíme, že můžeme přinést čistou elektřinu do domovů lidí, a ještě více snížit naše již klesající využívání fosilních paliv“. „Je to příležitost, kterou Spojené království má jednou za život, aby nasadilo více nízkouhlíkové energie než kdy předtím a zajistilo si větší energetickou nezávislost,“ dodal.
Má se za to, že výstavba modulárních reaktorů je levnější než tradiční jaderné elektrárny kvůli jejich menší velikosti. Vzhledem k povaze reaktorů Rolls-Royce se má za to, že by se díly mohly vyrábět v továrnách a dopravovat na místa po silnici, což by zkrátilo dobu výstavby a náklady. Při očekávaných nákladech kolem 2 miliard liber za kus by modulární reaktory stály méně než 20 miliard liber za každý větší závod. Pokud tento zdroj energie bude ve Spojeném království schválen, má se za to, že Rolls-Royce SMR by mohl postavit až 16 reaktorů po celém Spojeném království. Tom Samson, generální ředitel Rolls-Royce SMR, řekl, že společnost byla založena, aby „poskytovala nízkonákladový, rozmístitelný, škálovatelný a investovatelný program nových jaderných elektráren“. „Náš transformační přístup k poskytování jaderné energie, založený na předvídatelných továrně vyrobených komponentech, je jedinečný a jaderná technologie je osvědčená“.
Co znamená čistá nula? Spojené království stanoví čisté nulové plány pro skleníkové plyny. Doug Parr, hlavní vědec Greenpeace, však řekl, že SMR jsou stále dražší než obnovitelné technologie a dodal, že „stále neexistuje žádné řešení, jak odstranit radioaktivní odpad, který za sebou zanechávají, a neexistuje shoda na tom, kde by měly být umístěny“. "Avšak horší je, že v dohledné době není ani prototyp.“. "Bezprostředním termínem pro opatření je prudké snížení emisí do roku 2030 a malé reaktory v tom nebudou hrát žádnou roli."
Šéf politiky Friends of the Earth Mike Childs uvedl, že vládní podpora by měla být „zaměřena na rozvoj obnovitelných zdrojů, jako je větrná energie, slunce a opatření, která pomohou domácnostem snížit plýtvání energií“.
V rámci „10bodového plánu“ na dramatické snížení emisí skleníkových plynů se rozhodlo, aby bylo dosaženo cíle čisté nuly do roku 2050. Vláda uvedla, že jaderná energie poskytuje „spolehlivý zdroj nízkouhlíkové elektřiny“ a že se zároveň snaží investovat do SMR. Tony Danker, generální ředitel Konfederace britského průmyslu, uvedl, že investice do Rolls-Royce byla „obrovsky slibným milníkem pro technologii, která může nejen podpořit ekonomiku, ale celkově pomoci zajistit zelenější a bezpečnější energetický systém“. Mezitím Tom Greatrex, výkonný ředitel Asociace jaderného průmyslu, dodal, že financování vyslalo „obrovský signál soukromým investorům, že vláda chce, aby SMR vedle nových velkých stanic dosáhla čisté nuly“.
Zdroje: bbc.com, pixabay.com